W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O Polsce i jej punkcie spojrzenia w telewizji JOJ 24

18.03.2024

Ambasador Maciej Ruczaj wystąpił dnia 14 marca w programie publicystycznym „Analýzy 24“ w telewizji informacyjnej JOJ24 (jedna z 3 TV informacyjnych na Słowacji).

ANALYZY 24

Ambasador ocenił stosunki dwustronne jako bardzo dobre i w pewnym sensie bezproblemowe. Podkreślił jednak pewien paradoks. Problemem we wzajemnych relacjach może być też ich bezproblemowość, bo nie przywiązujemy do nich wagi i przez brak punktu "neuralgicznego" nie interesujemy się sobą nawzajem. Dlatego relacje polsko-słowackie mają ogromny potencjał do dalszego rozwoju i wielki dług wzajemnego poznawania się i łączenia naszych narodów z przeszłości. Jesteśmy bliskimi sąsiadami, którzy jednak są do siebie odwróceni plecami, to znaczy jakbyśmy patrzyli w różnych kierunkach i nie widzieli się nawzajem. Stereotypy z przeszłości i uwarunkowane nimi postrzeganie sąsiada wciąż żyją w naszych wzajemnych relacjach.  Jednym z takich stereotypów jest na przykład postrzeganie Polski jako kraju zacofanego przez część Słowaków, którzy nie zdają sobie sprawy z ogromnego skoku rozwojowego, jakiego dokonała Polska w ciągu ostatnich trzech dekad, a zwłaszcza po wejściu do UE. Pomimo niedobrej sytuacji w tym obszarze, stereotypy te powoli się przełamują dzięki rosnącej liczbie słowackich turystów w Polsce.

Ambasador przypomniał o poważnym długu z przeszłości, jakim jest katastrofalny stan infrastruktury komunikacyjnej łączącej oba kraje. Choć długość granicy polsko-słowackiej wynosi ponad 500 km, to wciąż nie ma funkcjonalnego połączenia autostradowego między oboma krajami. Wyraził nadzieję, że w niedalekiej przyszłości ulegnie to zmianie.

Tematem rozmowy była także współpraca regionalna. Ambasador Maciej Ruczaj przypomniał fundamenty ideowe współpracy wyszehradzkiej ,takie jak współpraca ruchów opozycyjnych czy dziedzictwo Jana Pawła II.  Wskazał, że Polska postrzega region Europy Środkowej – po pierwsze łączą ją więzy historyczne z krajami takimi jak Ukraina, Białoruś i Litwa, po drugie w chwili obecnej przede wszystkim postrzega współpracę regionalną w kontekście strategicznym, wobec groźby rosyjskiego imperializmu, tzn. kładzie nacisk na cały obszar wschodniej flanki NATO.

Ostatnia wizyta prezydenta i premiera Polski w USA pokazuje, że kwestie bezpieczeństwa są dla Polski priorytetowe i główną energię będzie poświęcać budowaniu jedności UE w tym temacie. Historyczne doświadczenia kontaktu z Rosją powodują, że Polska lepiej niż większość kontynentu postrzega egzystencjalny charakter obecnego zagrożenia.

https://joj24.noviny.sk/analyzy-24/902020-co-povedal-polsky-velvyslanec-maciej-ruczaj-v-relacii-analyzy-24?fbclid=IwAR3hpg8pAI3nSSunU1ciaT31pGDjSbQ7b63SwsKe86s2JpzDTwpOCOJthGc

 

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}