W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O współpracy transgranicznej w Popradzie

17.06.2024

Współpraca transgraniczna regionów to podstawa stosunków polsko-słowackich. Potrzebna jest jednak koordynacja i wsparcie z poziomu stolic, która pomoże pokonywać przeszkody dla jej rozwoju, np. w dziedzinie infrastruktury, absorbcji funduszy europejskich i realizacji różnego rodzaju wspólnych projektów, od trasy rowerowej dookoła Tatr aż po lokalne autobusowe i kolejowe połączenia pasażerskie. Takie były wnioski spotkania w Urzędzie Miejskim w Popradzie, które miało miejsce dnia 17 czerwca. Inicjatorami spotkania były Ministerstwo Inwestycji, Rozwoju Regionalnego i Cyfryzacji RS (MIRRC) oraz Ambasada RP w Bratysławie. W spotkaniu wzięli udział minister inwestycji Richard Raši, jego zastępca, sekretarz stanu w MIRRC Michal Kaliňák, burmistrz Popradu Anton Danko, konsul generalna RS w Krakowie Zlata Šípošová oraz konsulowie honorowi Polski w Słowacji (Tadeusz Frąckowiak) i Słowacji w Polsce (Wiesław Gajos i Marian Czerny). W ramach programu wydarzenia odbył się wernisaż wystawy „Tatry nas łączą”, przygotowanej przez Archiwum Miasta Poprad i Archiwum Polskiej Akademii Nauk.

Poprad

Minister Rasi określił spotkanie jako „nowy etap we wzajemnych relacjach” i wyraził nadzieję na intensyfikację działań w celu poprawy warunków życia mieszkańców pogranicza poslko-słowackiego. W jego ocenie współpraca regionów Polski i Słowacji to historia „wielkiego sukcesu”, o czym świadczą przynajmniej dwa fakty: liczba projektów zrealizowanych w ramach Interreg Polska-Słowacja, wyczerpanie niemal całości środków z poprzedniego okresu programowania (99%) i fakt ogromnego zainteresowania pozyskaniem wsparcia także w ramach programowania 2021-2027, a 38% słowackich samorządów/regionów współpracuje w jakiejś formie z polskimi odpowiednikami. Podkreślił także, że Polska stanowi dla nich wzór do zmian legislacyjnych w takich obszarach jak poprawa funkcjonalności samorządów lokalnych, absorbcja funduszy europejskich i ułatwienia w procesie realizacji projektów inwestycyjnych. Wprowadzenie planowanych zmian legislacyjnych po stronie Słowackiej ułatwi współpracę transgraniczną, ponieważ jak dotąd to słowackie samorządy były słabszymi partnerami (zarówno pod względem możliwości budżetowych, jak i mniej przyjaznych procedur administracyjnych).

Spotkanie będzie punktem wyjścia dla kolejnych rozmów, które pomogą w ułatwianiu i intensyfikacji współpracy polskich i słowackich samorządów, np. przy okazji tegorocznego 30-lecia Euroregionu Tatry.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}