W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-litewsko-słowackie seminarium o zwalczaniu rosyjskich dezinformacji

22.05.2024

W dniu 20.05 Ambasada RP w Bratysławie we współpracy z Ambasadą Republiki Litewskiej w Wiedniu oraz GLOBSEC zorganizowała seminarium poświęcone doświadczeniom naszych państw w walce z rosyjską dezinformacją. Partnerem wydarzenia było Centrum Mieroszewskiego.

GLOBSEC

Spotkanie miało zamknięty charakter. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele słowackiej sceny politycznej, korpusu dyplomatycznego i ośrodków analitycznych (łącznie 40 osób).

Dyskusja miała na celu porównanie doświadczeń PL i LT w walce z dezinformacją, prezentacji dotychczasowej współpracy w tej dziedzinie i zarazem przypomnienie uczestnikom seminarium o aktualności zagrożenia. Seminarium zostało podzielone na dwa panele tematyczne: W pierwszym panelu „Rosyjska wojna dezinformacyjna: instrumenty, cele i środki” słowo wstępne wygłosiła Ambasador Litwy w Wiedniu (akredytacja na Słowację) Lina Rukšteliene a wśród panelistów znaleźli się Łukasz Adamski (Centrum Dialogu im. J. Mieroszewskiego), Aleksandra Ketlerienė (Litewskie Radio i Telewizja (LRT) oraz Tomáš Kriššák (Gerulata Technologies).

Drugi panel skoncentrował się na instrumentalizacji historii w kontekście dezinformacji. Słowo wstępne wygłosił ambasador Ruczaj, w dyskusji wzięli udział Barłomiej Gajos (Centrum Dialogu im. J. Mieroszewskiego), prof. Dovilė Jakniūnaitė (Instytut Stosunków Międzynarodowych i Nauk Politycznych, Uniwersytet Wileński) oraz Grigorij Mesežnikov (słowacki Instytut Spraw Publicznych (IVO)).

Uczestnicy seminarium odnosili się do roli historii traktowanej jako narzędzie rosyjskiej polityki oraz konieczności wzmacniania odporności naszych państw i społeczeństw na hybrydowe zagrożenia. Szczególna uwaga została poświęcona manipulacjom narracjami historycznymi, zwłaszcza związanymi z okresem II wojny światowej, które odgrywają znaczącą rolę w tłumaczeniu prowadzonej obecnie przez Kreml rosyjskiej polityki imperialnej. Część dyskusji była także poświęcona zastosowaniu narzędzi technologicznych w tworzeniu, prowadzeniu, ale także zwalczaniu działań dezinformacyjnych.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}