Polsko-słowacka współpraca w branży FinTech
24.10.2023
Ponad 200 specjalistów z branży FinTech spotkało się w Bratysławie na konferencji mającej na celu promocję innowacyjnych rozwiązań dla sektora finansowego. Ambasada RP w Bratysławie, obok Ambasady Izraela w Bratysławie, Ministerstwa Finansów Słowacji oraz Narodowego Banku Słowacji, głównym partnerem wydarzenia a polska delegacja była najliczniejszą grupą gości spoza Słowacji.
Tegoroczna edycja wydarzenia, organizowanego pod merytorycznym patronatem Słowackiego Stowarzyszenia FinTech i InsurTech – FINAS, była siódmą z kolei. Zgromadziła przedstawicieli branży fintech z kilkunastu państw (Słowacja, Polska, Czechy, Węgry, Bułgaria, Austria, Łotwa, Izrael, Wielka Brytania, Ukraina, Gruzja, Mołdawia), w tym liczną delegację podmiotów z Rzeczypospolitej Polskiej, stowarzyszonych w ramach FinTech Poland (Spingo, Blik, Ari 10, PragmaGO, Amlyze, Zondacrypto, Itcard, Bank Pekao S.A., Alior Bank, kancelarie prawne: Rymarz Zdort Maruta oraz Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy).
W ramach konferencji (dwa dni stacjonarnie, trzeci dzień on-line) odbyło się w sumie osiem paneli dyskusyjnych (z czego w czterech wystąpili przedstawiciele podmiotów z Polski), poświęconych cyfrowemu euro, regulacji kryptowalut, perspektywom ekosystemu fintech w EŚ, transformacji cyfrowej banków, przyszłości systemów płatniczych, innowacjom w sektorze ubezpieczeń, transformacji instytucji finansowych oraz znajomości zagadnień finansowych przez słowackich konsumentów. Na marginesie wydarzenia stowarzyszenia fintech ze Słowacji, Polski, Austrii i Węgier (docelowo także Bułgarii i Mołdawii) podpisały memorandum o współpracy. Dodatkowo wieczorem 25.10 odbyło się spotkanie (meetup) słowackich i polskich fintechów z partnerami z regionu.
W swoich dwóch wystąpieniach (otwierającym wydarzenie i w słowie wstępu do meetupu) ambasador Maciej Ruczaj podkreślił, że polska branża fintech rozwija się bardzo dynamicznie i w ostatnich 5 latach liczba fintechów w naszym kraju wzrosła ponad dwukrotnie (z ok. 160 w 2018 r. do ponad 350 w br.), Wskazał, że co najmniej kilka czynników napędza ten wzrost, w tym w szczególności bardzo dobra kondycja polskiej gospodarki, rosnący popyt na innowacyjne usługi finansowe, duża liczba wysoko wykwalifikowanych ekspertów i absolwentów uczelni technicznych, a także zmieniające się zachowania konsumencie w związku z pandemią COVID-19. Podkreślił, że mamy wiele do zaoferowania w branży fintech, dzięki m.in. silnemu i innowacyjnemu sektorowi bankowemu, silnej obecności firm FAAMA, dobrze rozwiniętemu sektorowi centrów usług wspólnych, a także przyjaznemu innowacjom nadzorowi finansowemu. Wskazał, że świadczą o tym także sukcesy podmiotów wprowadzających swoje oferty na rynki zagraniczne, jak również zainteresowanie polskimi fintechami ze strony funduszy VC, międzynarodowych instytucji finansowych i globalnych fintechów, które otwierają u nas swoje centra badawczo-rozwojowe wymagające zaangażowania wysoko wykwalifikowanych pracowników. Zachęcił uczestników wydarzenia do szerszego nawiązania współpracy z podmiotami z Polski, m.in. wskazując na raport pn. „How to do FinTech in Poland”, przygotowany przez FinTech Poland. Zaoferował ponadto wszelką pomoc ambasady w dziedzinie kontaktów G2B i B2B, jak również w zakresie organizacji wspólnych projektów promocyjnych i eliminowania przeszkód natury administracyjnej.
Szczegółowy program wydarzenia: https://finweek.sk/2014-2/ Nagrania z dyskusji panelowych będą stopniowo publikowane pod linkiem: https://www.youtube.com/@techevents-bratislava/videos