W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przyjęcie z okazji święta uchwalenia Konstytucji 3 Maja

03.05.2024

29 kwietnia odbyła się uroczysta recepcja organizowana przez Ambasadę RP w Bratysławie z okazji święta narodowego - 3 maja. Przyjęcie odbyło się w hotelu Carlton w centrum Bratysławy.

Recepcja 3. maja

Przyjęcie było przede wszystkim okazją do promocji polskiej kultury i gospodarki oraz polskiej obecności na Słowacji. Po raz pierwszy organizowane było we współpracy z polskimi firmami zrzeszonymi w nowo powstałym Klubie Polskiego Biznesu na Słowacji i dzięki ich wsparciu.

Motywem przewodnim wydarzenia były instytucje i osoby będące „łącznikami” pomiędzy Polską a Słowacją. Hymny zostały wykonane przez polsko-słowackie małżeństwo muzyków żyjących w Bratysławie (Natalia Konicz-Hamada oraz Marian Hamada). Z krótkim recitalem wystąpiła także polska skrzypaczka i koncertmistrzyni Orkiestry Słowackiego Teatru Narodowego Sandra Haniszewska – Kubasiuk.

Wydarzeniu towarzyszyły także projekcje filmów promocyjnych przygotowanych we współpracy z praskim biurem Polskiej Organizacji Turystycznej oraz poczęstunek przygotowany we współpracy z polskimi firmami spożywczymi działającymi na rynku słowackim.

W przemówieniu Ambasador Maciej Ruczaj nawiązał do wspólnych rocznic: 80 rocznicy Słowackiego Powstania Narodowego oraz Powstania Warszawskiego a także wejścia do NATO i UE jako symboli najważniejszych etapów drogi naszych krajów i całej Europy Środkowej do wolności i niepodległości, podkreślając zarazem, że powinny stanowić także aktualne wezwanie do solidarności z walczącą Ukrainą oraz do większego nacisku na sprawy bezpieczeństwa. Wśród gości recepcji znaleźli się obok licznych przedstawicieli korpusu dyplomatycznego także wiceministrowie spraw zagranicznych, rozwoju regionalnego, gospodarki i obrony narodowej, były prezydent Republiki Słowackiej Ivan Gašparovič, pierwszy przewodniczący Rady Narodowej Republiki Słowackiej i jeden z symboli tzw. aksamitnej rewolucji František Mikloško, rzecznik praw obywatelskich Robert Dobrovodsky, biskup pomocniczy diecezji bratysławskiej Jozef Halko, liczni przedstawiciele elit kulturalnych i medialnych oraz miejscowej Polonii.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}