W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Recital polskich i ukraińskich pieśni w Bratysławie

27.02.2024

W Sali koncertowej, w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego (Klarisky), dnia 27. lutego 2024 Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Bratysławie zorganizowała - koncert polskich i ukraińskich pieśni w wykonaniu polsko-ukraińskiego duetu artystek Olgi i Natalii Pasiecznik, Recital przygotowany był w ramach wsparcia dla Ukrainy oraz powstał w współpracy z Instytutem Polskim w Bratysławie i Ambasadą Ukrainy w Bratysławie.

FOTO

Głównymi protagonistkami koncertu były muzyczki - sopranistka Olga Pasiecznik oraz pianistka Natalia Pasiecznik.

Olga Pasiecznik (Pasichnyk) to światowej sławy śpiewaczka operowa pochodząca z Ukrainy, która od wielu lat mieszka w Polsce, a obecnie występuje w Polskiej Operze Królewskiej w Warszawie. W 2023 roku została odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Natalia Pasiecznik (Pasichnyk) jest znaną pianistką koncertową i kameralistką, laureatką wielu międzynarodowych konkursów. Obecnie mieszka w Sztokholmie, gdzie jest profesorem w Królewskiej Akademii Muzycznej. Od niedawna pełni również funkcję dyrektora Instytutu Ukraińskiego w tym mieście.

Podczas koncertu, który cieszył się zainteresowaniem przedstawicieli placówek dyplomatycznych w stolicy Słowacji, przedstawicieli słowackich instytucji, a także szerokiej publiczności, zabrzmiały kompozycje takich sław polskiej i ukraińskiej muzyki jak: Fryderyk Chopin, Karol Szymanowski, Mykolaj Lysenko, Kyryl Stecenko, Jakiv Stepovyj, Viktor Kosenko.

Przemówienia otwierające wydarzenie wygłosili Ambasador Ukrainy na Słowacji, Myroslav Kastran, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej na Słowacji, Maciej Ruczaj oraz Zastępca Dyrektora Instytutu Polskiego w Bratysławie, Piotr Drobniak.

W słowie wstępnym Ambasador Maciej Ruczaj podkreślił symboliczne znaczenie tego wydarzenia – symbolu wsparcia i solidarności z cierpiącą Ukrainą, walczącą o swoją wolność. „Cieszę się, że w Polsce i na Słowacji, mimo zmęczenia wojną, większość ludzi wciąż potrafi odróżnić ofiarę od agresora. Że większość ludzi rozumie, kto zasługuje na solidarność i wsparcie, a kto na potępienie. Że wspieranie ofiary ataku nie oznacza wspierania wojny. Że pragnienie wolności i możliwości decydowania o losach własnego narodu jest naturalne, wszak jeszcze niedawno nam tego odmawiano”.

Ambasador Ukrainy Myroslav Kastran podziękował Polakom i Słowakom za pomoc udzielaną Ukrainie i za solidarność. Odniósł się do skali rosyjskiego barbarzyństwa i zniszczeń, które kosztują ludzkie życie i dotykają także dóbr kultury i dziedzictwa historycznego.  

 

Oprócz tego że przypominaliśmy o rocznicy rosyjskiego agresji na Ukrainę także poprzez działania w mediach słowackich. W dzienniku „Sme” (12.02) ukazał się komentarz ambasadora Ruczaja w reakcji na wywiad przeprowadzony przez amerykańskiego dziennikarza Tuckera Carlsona z W. Putinem i na historyczne kłamstwa w nim zawarte. W tekście Ambasador podkreśla, że jedynym pozytywnym aspektem przeprowadzenia wywiadu z Putinem było zwiększenie zainteresowania historią Europy Środkowo-Wschodniej i zwrócenie uwagi publiczności na fakt, że historia Europy Śrd.-Wsch. jest najczęściej „opowiadana” z perspektywy Moskwy. Tekst przypomina, że tereny dzisiejszej Ukrainy i Białorusi nie są naturalną częścią „rosyjskiego świata”, ale posiadają własną tradycję historyczno-kulturową związaną m.in. z dawną Rzeczpospolitą.

Keď Putin prednáša o dejinách Kyjevskej Rusi - Komentáre SME

Wywiad w programie „CD Klub” w państwowej telewizji (TV TASR), gdzie Ambasador Maciej Ruczaj mówił o polskim doświadczeniu historycznym z Rosją i o polskim spojrzeniu na wojnę na Ukrainie (15.02) 

https://youtu.be/cgAkJqmolgs

Z inicjatywy Placówki ukazało się także tłumaczenie starszego wykładu polskiego historyka prof. Andrzeja Nowaka na łamach dziennika Postoj (16.02) pt. „Skąd wzięła się Ukraina i dlaczego jest inna niż Rosja?“, będącego odpowiedzią na kłamstwa historyczne, które funkcjonują są w przestrzeni medialnej Słowacji.

Odkiaľ sa vlastne vzala Ukrajina a prečo je iná než Rusko? | Konzervatívny denník (postoj.sk)

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}