W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Seminarium poświęcone przyszłości branży automotive w państwach Grupy Wyszehradzkiej (V4)

08.11.2023

W dn. 8.11 br. Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Bratysławie zorganizowała, we współpracy ze słowacką redakcją portalu Euractiv, seminarium on-line poświęcone przyszłości branży automotive w państwach Grupy Wyszehradzkiej (V4) - „V4 Automotive Industry - Getting Ready for a Zero-Emission Future”.

Automotive

Głównymi celami wydarzenia były: (a) wymiana opinii i doświadczeń przedstawicieli administracji państwowej, KE, podmiotów branżowych i firm nt. kierunków rozwoju sektora motoryzacyjnego w państwach V4; (b) promocja współpracy wyszehradzkiej w kwestiach sektorowych mających istotne znaczenie dla gospodarki całej Unii Europejskiej (zwłaszcza w kontekście pakietu Fit for 55); (c) promocja wizerunku Polski jako innowacyjnej gospodarki. Seminarium zostało zrealizowane przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Dyskusję moderował Radovan Geist, wydawca portalu Euractiv.sk. Była transmitowana na żywo w Internecie (profil FB placówki, profil FB portalu Euractiv.sk). Powstanie z niej artykuł podsumowujący, który zostanie opublikowany na portalu Euractiv.sk.

Wśród panelistów znaleźli się: Zdenek Čech, kierownik Sekcji Analiz Ekonomicznych w Przedstawicielstwie KE w Słowacji; Patrik Križanský, dyrektor Słowackiego Stowarzyszenia Pojazdów Elektrycznych, wiceprezes Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Elektromobilności; Soňa Muzikářová, ekonomistka i konsultantka ds. przyszłości słowackiego przemysłu motoryzacyjnego w Center for International Private Enterprise; Martin Vořišek, ekspert z Ministerstwa Przemysłu i Handlu Republiki Czeskiej; Szymon Byliński, dyrektor Departamentu Elektromobilności i Gospodarki Wodorowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska RP; Małgorzata Wojtala, ekspertka ds. baterii w spółce ElectroMobility Poland; Zoltán Vígh, dyrektor wykonawczy w Węgierskim Klastrze E-Mobilności; Endre Bali, menadżer klastra wodorowego w ramach Stowarzyszenia Węgierskich Dostawców Motoryzacyjnych, dyrektor ds. rozwoju biznesu w spółce Oxyma Systems Ltd. Wydarzenie otworzył Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Słowacji, podkreślając z jednej strony znaczenie współpracy wyszehradzkiej dla słyszalności naszego głosu w UE, kluczowe znaczenie branży automotive dla transformacji gospodarczej naszych krajów po 1989 r. i skali wyzwań, przed którymi stoi ona obecnie, w momencie zasadniczych zmian na poziomie europejskim i globalnym.

Państwa V4 stały się hubem dla produkcji pojazdów i baterii do aut elektrycznych. Widać to dobrze po danych mówiących o produkcji aut per capita w Słowacji i Czechach oraz roli, którą Polska i Węgry odgrywają na mapie producentów baterii. Zwłaszcza ta druga kwestia może być przedmiotem dalszej specjalizacji V4 w przyszłości.

Transformacja branży automotive będzie miała znaczące konsekwencje dla całej gospodarki UE i regionu V4.

Dzięki inwestycjom z ostatnich lat (LG Chem, Northvolt, Slovakia Innovation, Umicore) Polska stała się hubem w produkcji baterii do aut elektrycznych. Jednocześnie zachowano silną pozycję Polski w zakresie dostaw komponentów (10. miejsce globalnie wśród największych eksporterów). Ambicje są dużo większe i zakładają wyjście poza schemat hubu produkcyjnego dla państw Zachodu. Celem spółki ElectroMobility Poland (EMP) jest nie tylko produkcja dostępnego cenowo auta elektrycznego od 2026 r., ale także budowa krajowych kompetencji technologicznych w elektromobilności i generowanie miejsc pracy o wysokiej wartości dodanej. Wybór lokalizacji fabryki EMP w południowej Polsce stwarza sporo możliwości do współpracy z kooperantami z innych państw V4.

Szczegółowy program wydarzenia, wraz z concet note, dostępny tu: https://podujatia.euractiv.sk/uskutocnene-podujatia/details/2023-11-08/161-v4-automotive-industry-getting-ready-for-a-zero-emission-future

Zapis wideo z dyskusji dostępny tu: https://www.youtube.com/watch?v=QlI8Xauny9c 

 

{"register":{"columns":[]}}