W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta Ambasadora w Bańskiej Bystrzycy

24.04.2024

Region Bańskobystrzycki to ważne miejsce na mapie akademickich, kulturalnych i samorządowych relacji polsko-słowackich. 22 kwietnia br. Ambasador Maciej Ruczaj złożył wizytę w Bańskiej Bystrzycy.

Banská Bystrica

Wizyta w Bańskiej Bystrzycy rozpoczęła się od rozmowy z Przewodniczącym Samorządowego Kraju Bańska Bystrzyca Ondrejem Lunterem. Tematami dyskusji były współpraca samorządowa, obecność polskich firm w regionie a także potencjał turystyczny naszych krajów. Ambasador odwiedził również Uniwersytet Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy, który tradycyjnie jest jednym z najważniejszych miejsc polsko-słowackiej współpracy akademickiej. Spotkanie pozwoliło na omówienie przyszłości tej współpracy z przedstawicielami Rektoratu Uniwersytetu Mateja Bela oraz Wydziału Humanistycznego.

Najważniejszym „polskim” punktem na mapie miasta jest Centrum Języka i Kultury Polskiej w Bańskiej Bystrzycy prowadzone przez dr hab. Gabrielę Olchową, które jest bardzo aktywnym ośrodkiem promocji języka i kultury polskiej. W tym roku w kursach bierze udział do 80 studentów z całego Uniwersytetu Mateja Bela.

Na Katedrze Historii Wydziału Humanistycznego otwarta została wystawa przygotowana przez Ambasadę i IP w Bratysławie „Rzeczpospolita Wielu Narodów”, opisująca wspólne dziedzictwo historyczno-kulturowe Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy. W ramach wernisażu odbył się wykład Ambasadora na temat „Rzeczpospolita Wielu Narodów: historyczna alternatywa dla Europy Środkowo-Wschodniej?”

Przy okazji wizyty w Bańskiej Bystrzycy Ambasador spotkał się także z zastępcą burmistrza, Martinem Majlingiem, z którym, oprócz innego, rozmawiali o możliwościach szerzenia i wspierania polskiej kultury w Bańskiej Bystrzycy. Kolejnym ważnym przystankiem była wizyta w Muzeum Słowackiego  Powstania Narodowego w BB. W muzeum, które jest najważniejszym słowackim miejscem pamięci o II wojnie światowej, odbędzie się też w tym roku – przy okazji obchodów 80-lecia SNP – także upamiętnienie rocznicy Powstania Warszawskiego.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}