Wizyta Ambasadora w Żylinie i Kraju Żylińskim
05.02.2024
Współpraca regionalna to jeden z motorów stosunków polsko-słowackich, dobrze to widać w Żylinie, która intensywnie współpracuje z sąsiednimi województwami małopolskim i śląskim a także w ramach słowacko-polsko-czeskiego trio z regionem morawsko-śląskim. Dlatego wizytę ambasadora Maciej Ruczaja w Żylinie rozpoczęła rozmowa z przewodniczącą Samorządowego Kraju Żylińskiego, Eriką Jurinovą, która dotyczyła nie tylko największego problemu Kraju Żylińskiego, jakim są brakujące odcinki niedokończonej autostrady D3, ale także kontynuacji prac nad Tatrzańską Trasą Rowerową oraz współpracy kulturalnej.
Podczas wizyty w Żylinie Ambasador Ruczaj spotkał się z rektorem Uniwersytetu Żylińskiego w Żylinie prof. Ing. Jánem Čelko, CSc. Dyskusja potwierdziła, jak ważne jest wzmocnienie połączenia drogowego i kolejowego między Polską a Słowacją. Uniwersytet Żyliński w Żylinie od lat jest najważniejszym ośrodkiem kształcenia specjalistów w dziedzinie infrastruktury i transportu na Słowacji. Podobne tematy poruszone zostały na spotkaniu z kierownictwem Słowacko-Polskiej Izby Handlowej w Żylinie, którzy od wielu lat wspierają rozwój wzajemnych kontaktów handlowych.
W regionie Żyliny prężnie działa Stowarzyszenie Obywatelskie Polonus, które zostało założone przez Polaków mieszkających w regionie, dbają oni o zachowanie i pamięć o polskości mimo wielu dekad spędzonych poza Polską i jednocześnie budują więzi polsko-słowackie.
Jednym z najciekawszych polsko-słowackich projektów kulturalnych ostatnich lat jest wydawnictwo Absynt. Polska Szkoła Reportażu Literackiego to silna marka i polski towar eksportowy. Dlatego w programie nie mogło zabraknąć wizyty w wydawnictwie, mieszczącym się w zabytkowej Nowej Synagodze w Żylinie.