Wizyta Ministra Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Republice Słowackiej
08.10.2020
- Słowacja to nasz bliski partner. Łączą nas nie tylko oczywiste relacje dobrosąsiedzkie, współpracujemy również blisko w formatach regionalnych i europejskich. Dzisiejsze spotkanie jest tego szczególnym wyrazem. Mimo trudności, utrzymujemy regularny dobry dialog w dobie pandemii COVID – 19, zachowując niezbędne zasady bezpieczeństwa - podkreślił minister Szymon Szynkowski vel Sęk w rozmowie z wiceministrem spraw zagranicznych i Europejskich Republiki Słowackiej Martinem Klusem.
Konsultacje bilateralne dotyczyły takich tematów jak: kolejna edycja polsko-słowackich konsultacji międzyrządowych, współpraca infrastrukturalna (finalizacja kluczowych dla realizacji projektu Via Carpatia odcinków na pograniczu Polski i Słowacji), sytuacja na Białorusi. Ważnym elementem rozmów była współpraca regionalna i jej nowe uwarunkowania wywołane sytuacją epidemiczną. W relacjach PL-SK kluczowe są w tym kontekście działania w ramach Grupy Wyszehradzkiej (V4). Omówiono także potencjalne możliwości realizacji wydarzeń w związku ze zbliżającym się 30-leciem V4. Dla Polski V4 stanowi kluczowy element wzmacniania pozycji regionu i naszych krajów w Europie, wielokrotnie sprawdzony w toku 30-letniej współpracy – podkreślił Minister Szynkowski vel Sęk. Rozmawiano również o Inicjatywie Trójmorza i perspektywach przystąpienia Słowacji do Funduszu Trójmorza.
W trakcie wizyty w Bratysławie minister Szynkowski vel Sęk uczestniczył w konferencji GLOBSEC. Wziął udział w, zwyczajowym dla konferencji GLOBSEC, panelu ministrów spraw zagranicznych V4. W tegorocznej edycji panel dyskusyjny szefów dyplomacji V4 dot. przyszłości tej współpracy w kontekście obecnych wyzwań.
Na marginesie konferencji GLOBSEC, pod auspicjami polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej (V4), odbyło się także spotkanie ministrów spraw zagranicznych V4 z ministrem spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian (tzw. format V4+Francja). Głównymi tematami, o których rozmawiali ministrowie, były: sytuacja w najbliższym otoczeniu UE – na wschodzie, w basenie Morza Śródziemnego, relacje UE z partnerami globalnymi oraz najważniejsze aspekty polityki migracyjnej i nowego paktu azylowo-migracyjnego.
***
Konferencja GLOBSEC jest organizowana przez stronę słowacką co roku (zwykle w maju; jednak tegoroczna edycja została jednak przesunięta w czasie z uwagi na pandemię), trwa dwa dni i poświęcona jest rozmaitym zagadnieniom z obszaru gospodarki i polityki. Wydarzenie przyciąga wiele osobistości świata polityki, gospodarki, środowisk akademickich, analitycznych i jest uznanym formatem dyskusji na tematy międzynarodowe w regionie.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Fot. Tomáš Bokor / MSZiE RS