W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu uczciliśmy pamięć ofiar i oddaliśmy hołd ocalałym w Muzeum Holokaustu w Seredi

29.01.2024

Ambasada RP w Bratysławie była wspólnie z Ambasadami Izraela i Niemiec współorganizatorem głównego wydarzenia upamiętniającego ofiary holokaustu na Słowacji, które tradycyjnie odbywa się Muzeum Holokaustu w m. Sereď (miejsce byłego obozu koncentracyjnego).

Muzeum Holokaustu Sered

Głównymi bohaterami wieczoru byli ocaleni z Zagłady, reprezentowani przez panią Soňę Goldenbergovą. Na część muzyczną spotkania składały się m.in. kompozycje Władysława Szpilmana, polsko-żydowskiego pianisty, który przeżył wojnę w okupowanej przez Niemców Warszawie. W swoim wystąpieniu Ambasador Maciej Ruczaj przypomniał postać Witolda Pileckiego, który - obok słowackich Żydów Vrby i Wetzlera - był autorem pierwszego świadectwa o wydarzeniach w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau, oraz Jana Karskiego i jego misji. Zwrócił uwagę na odrodzenie kultury żydowskiej w Polsce i poszukiwanie zwłaszcza przez młodą generację wspólnego dziedzictwa, którego dowodem są takie miejsca jak warszawskie muzeum POLIN czy festiwal na krakowskim Kazimierzu. „Takie miejsca są dowodem na to, że - dzięki pamięci - życie zwycięża śmierć i zagładę" – podkreślił.

O Polsce jako o strażniku pamięci o holokauście mówiło się także w słowackich mediach. Z okazji rozpoczynającego się Roku Rodziny Ulmów Ambasador Maciej Ruczaj przygotował tekst dla opiniotwórczego tygodnika „Týždeň“ poświęcony losom Rodziny Ulmów na tle relacji polsko-żydowskich w okresie II wojny światowej oraz w kontekście polskiej i międzynarodowej debaty o Zagładzie. „Hrdinský skutok milosrdenstva. O rodine Ulmovcov“, (12.01, https://www.tyzden.sk/spolocnost/105166/hrdinsky-skutok-milosrdenstva-o-rodine-ulmovcov/ ). W poniedziałek (22.01) na zaproszenie słowackiej telewizji publicznej RTVS Ambasador Ruczaj wystąpił w programie publicystycznym (https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/20110/446641#1670, od 28:00 min.) z okazji Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu na temat miejsca pamięci o II wojnie światowej i Zagładzie we współczesnej Polsce.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}