W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

25. rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Słowenii

16.05.2021

„Polska Cię kocha Słowenio! Bóg Cię kocha Słowenio!” – taki słowami Ambasador Krzysztof Olendzki zakończył swoje przemówienie podczas uroczystej mszy św. upamiętniającej 25. rocznicę pierwszej papieskiej pielgrzymki do Słowenii.

Joanna_Olendzka_i_Krzysztof_Olendzki_Jan_Paweł_II_16052021

W niedzielę 16 maja 2021 r. w słoweńskim Narodowym Sanktuarium Maryjnym "Marija Pomagaj" w Brezje odbyły się uroczyste obchody 25. rocznicy I pielgrzymki Jana Pawła II do Słowenii. Papież po raz pierwszy odwiedził Słowenię  w dniach 17-19 maja 1996 roku.

Uroczystą mszę świętą na placu przed bazyliką w Brezje odprawił Nuncjusz Apostolski w Słowenii Arcybiskup Jean–Marie Speich. W swojej homilii podkreślił znaczenie polskiego papieża dla Europy i świata oraz osobisty wielki wkład Jana Pawła II w dzieło  niepodległości Słowenii. Dla uczczenia ojczyzny papieża Polaka pierwsze czytanie zostało odczytane w jęz. polskim przez małżonkę Ambasadora RP w Słowenii panią Joannę Olendzką. 

Ambasador Olendzki  w swoim wystąpieniu położył nacisk na dążenia papieża do budowania jedności Europy w oparciu o jej tożsamość cywilizacyjną wyrastającą z korzeni europejskiego Zachodu i Wschodu, które mają swoje silne umocowanie w Słowenii. Podkreślił przy tym, iż św. Jan Paweł II, który interesował się Słowenią od czasów wstąpienia na stolicę biskupią w Krakowie, nie wyobrażał sobie, by nowa zjednoczona Europa mogła powstać bez Słowenii, a jego wsparcie dla niepodległości tego kraju osadzone było głęboko w jego wizji zjednoczonej Europy.

W obchodach tej ważnej dla Słowenii rocznicy wzięli udział przedstawiciele władz słoweńskich wywodzący się ze środowisk prawicowych: Alojz Kovšca, Przewodniczący Rady Państwowej, wyższej izby parlamentu, Matej Tonin, lider chrześcijańsko-demokratycznej Naszej Słowenii (NSi) i ministrer obrony RSI, a także kilkoro posłów SDS i NSi, członków Polsko – Słoweńskiej Grupy Parlamentarnej.

W ramach obchodów zaprezentowano także plenerową wystawę pt.: „Papež ma vas rad – Papież Was kocha”, przedstawiającą fragmenty homilii papieskich oraz zdjęcia ze spotkań Słoweńców ze św. Janem Pawłem II oraz ośmiominutowy film, stanowiący skrót przebiegu tej pielgrzymki. Film został także wyemitowany przez RTV SLO. 

Uroczystości były szeroko przedstawiane przez słoweńskie media katolickie, a telewizja słoweńska przedstawiła obszerny skrót z ich przebiegu.

https://radio.ognjisce.si/sl/238/novice/33282/svetnik-je-najprej-poromal-k-mariji-pomagaj-na-brezje.htm

https://www.druzina.si/icd/spletnastran.nsf/all/na-brezjah-masa-ob-obletnici-papezevega-obiska?OpenDocument

https://www.rtvslo.si/4d/arhiv/174775973?s=tv

Dziękujemy Sanktuarium w Brezje, z jego kustoszem - o. Robertem Bahčič  i dyrektorem - p. Andreją Eržen Firšt za wspaniałą współpracę przy organizacji tego wydarzenia. 

Poniżej tekst wystąpienia Ambasadora Krzysztofa Olendzkiego podczas uroczystej mszy św. z okazji 25. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Słowenii:

Dwadzieścia pięć lat temu z wielkim zaciekawieniem obserwowaliśmy wszyscy pierwszą pielgrzymkę Papieża Polaka do Słowenii. Zastanawialiśmy się, jaki przekaz Jan Paweł II wiezie Słoweńcom, co powie temu dumnemu narodowi w sercu Europy.

Słowenia była mu bliska od dawna. Kościół krakowski miał wiele kontaktów z kościołem słoweńskim. Jako arcybiskup krakowski Karol Wojtyła prenumerował i czytał „Družinę”. Była dla niego źródłem wiedzy o kościele i katolikach żyjących pod reżimem Tito.

Jan Paweł II jako słowiański papież domagał się, by Europa żyła pełnią swego dziedzictwa kulturowego i cywilizacyjnego. Dlatego też podkreślał wagę misji apostołów Słowian - świętych Cyryla i Metodego. W wydanej przez siebie w 1985 roku encyklice „Slavorum Apostoli” pisał: „Ich dzieło stanowi wybitny wkład w tworzenie się wspólnych korzeni Europy, które dzięki swej trwałości i żywotności stanowią jeden z najmocniejszych punktów odniesienia, jakich nie może pominąć żaden poważny wysiłek zmierzający do zaprowadzenia nowej jedności kontynentu w naszych czasach.”

Jedność ta nie była i nie jest możliwa bez Słowenii. Dlatego też Jan Paweł II dobitnie wsparł niepodległościowe aspiracje Słoweńców. Stolica Apostolska, jako drugie z kolei państwo, uznała niepodległość Słowenii w 1991 roku. W czerwcu będziemy świętować 30. rocznicę tamtych wydarzeń.

W maju 1996 roku w Lublanie, w Mariborze, w Postojnej i w Brezje usłyszeliśmy wiele ważnych słów. Usłyszeliśmy, że „Papież ma Was rad”, że kocha każdego Słoweńca i bardzo kocha całą Słowenię! Że z bólem rozważa w sercu tragiczne momenty z najnowszej historii Słowenii. Że patrzy z nadzieją na słoweńską młodzież! Usłyszeliśmy podobne przesłanie, jakie od 1979 roku kierował do nas Polaków. Byśmy szli odważnie ku pełnej wolności – wolności serca i wolności sumienia. Byśmy bardziej chcieli „być” niż „mieć”.

 „Nie wystarczy powoływać się na dziedzictwo przeszłości – mówił Papież nawiązując do karty męczeństwa zapisanej po wojnie przez Kościół w Słowenii. - Każde pokolenie musi samo na nowo wybierać chrześcijaństwo”.

Najbardziej zapadły mi w serce słowa wypowiedziane przez Papieża w Mariborze 19 maja 1991 r.: „Runęły mury, nie ma już żelaznej kurtyny, ale zmagania, których przedmiotem jest sens życia i wartość wolności toczą się z większą niż kiedykolwiek siłą w umysłach i sumieniach”. Te słowa, jak wiele innych wypowiedzianych przez Papieża w czasie owych pamiętnych majowych dni w Słowenii, pozostają wciąż aktualne i do dziś na nowo inspirują.

POLJSKA TE IMA RADA SLOVENIJA!  BOG TE IMA RAD, SLOVENIJA!

POLSKA CIĘ KOCHA SŁOWENIO! BÓG CIĘ KOCHA SŁOWENIO! "

 

https://twitter.com/PLinSlovenia/status/1394375326445285385

https://twitter.com/PLinSlovenia/status/1394300836726071297

https://twitter.com/PLinSlovenia/status/1394307951133925378

/Joanna Olendzka/

Fot. Janez Kotar Photography 

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}