30. rocznica powstania Grupy Wyszehradzkiej
16.02.2021
Wernisaż wystawy plakatów konkursowych i otwarcie multimedialnej wystawy poświęconej 30-leciu współpracy wyszehradzkiej
W dniu 15 lutego br. , dokładnie 30 lat po pierwszym szczycie wysokiego szczebla i podpisaniu w Pałacu Królewskim w Wyszehradzie przez prezydentów Polski Lecha Wałęsę i Czechosłowacji Václava Havla oraz premiera Węgier Józsefa Antalla wspólnej deklaracji określającej cele i warunki wzajemnej współpracy, Ambasadorowie krajów V4 w Słowenii uroczyście otworzyli wystawę plakatów opowiadających o współpracy czterech państw.
Ambasadorowie: Republiki Czeskiej - Juraj Chmiel, Węgier - Andor Ferenc David, Polski - Krzysztof Olendzki i Słowacji - Peter Zelenak przedstawili w swoich wystąpieniach historię, działanie i znaczenie V4. Film z otwarcia wystawy jest dostępny na portalach społecznościowych ambasad państw Grupy Wyszehradzkiej w Słowenii.
Plakaty nagrodzone w międzynarodowym konkursie plastycznym z okazji 30-lecia powstania Grupy Wyszehradzkiej (V4) można do 28 lutego oglądać na wystawie w Instytucie Kultury Węgierskiej w Lublanie. Z powodu pandemii ekspozycja została umieszczona w przestrzeni zewnętrznej, w oknach wystawowych Instytutu, znajdującego się w centrum słoweńskiej stolicy, przy jednej z głównych arterii spacerowych miasta.
Wystawę z okazji 30-lecia założenia V4 przygotowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP wraz ze Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej z prac nadesłanych na konkurs do którego zaproszeni zostali artyści z krajów V4: Polski, Węgier, Czech i Słowacji. Ich zadaniem było symboliczne przedstawienie współpracy czterech państw. Podobna historia, wartości, wspólny dialog kulturowy, współpraca w polityce, gospodarce, kulturze i ekologii – to wszystko miało zainspirować artystów do kreatywnego przedstawienia Grupy Wyszehradzkiej.
W rywalizacji konkursowej brało udział 374 artystów, którzy nadesłali ponad 700 prac nawiązujących do trzech dekad wyszehradzkiej współpracy. Międzynarodowe jury składające się m.in. z dyrektorów Instytutów Polskich w krajach Grupy wybrało 12 najlepszych prac zaprojektowanych w różnych stylach i z użyciem różnych środków wyrazu, które prezentujemy na wystawie.
Oprócz tego na ekspozycji w formie multimedialnej można obejrzeć również okolicznościową wystawę podsumowującą działania i współpracę Grupy Wyszehradzkiej.
Grupa Wyszehradzka to jeden z głównych nieformalnych formatów współpracy państw Europy Środkowej, którego członkami są Polska, Czechy, Słowacja i Węgry. Za datę powstania V4 przyjmuje się 15 lutego 1991 r. Pierwotnym celem Grupy było wzajemne wspieranie się na drodze do Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Obecnie współpraca przebiega na wielu płaszczyznach, zarówno wewnętrznie, jak i na forum UE i innych organizacji międzynarodowych. Od 1 lipca 2020 r. roczne przewodnictwo w V4 sprawuje Polska.