4. Dni Filmu Polskiego w Lublanie już za nami – duże zainteresowanie i bardzo pozytywne reakcje
12.01.2025
W niedzielę 12. stycznia zakończyła się czwarta edycja Dni Filmu Polskiego w Lublanie (8-12.1.2025), która po raz kolejny przyciągnęła licznych miłośników kina i wzbudziła duże zainteresowanie mediów oraz publiczności. Wydarzenie organizowane we współpracy z Slvenska kinoteka rozpoczęło się słoweńską premierą malarskiej animacji powieści Chłopi w reżyserii DK i Hugha Weichmana.
Film, będący adaptacją literackiej klasyki Władysława Stanisława Reymonta, wywołał duże emocje i zebrał entuzjastyczne recenzje za swoją artystyczną i wizualną wartość. Projekcja filmu oficjalnie zainaugurowało obchody Roku Reymonta w Słowenii ustanowionego z okazji 100. rocznicy śmierci polskiego noblisty.
Program festiwalu oferował szeroki przegląd polskiej produkcji filmowej, od dramatów fabularnych, przez dokumenty, animacje, aż po klasykę kina. Widzowie mieli okazję zobaczyć filmy wybitnych reżyserów, takich jak Agnieszka Holland (Zielona granica), Małgorzata Szumowska (Kobieta z…) czy Konrad Szołajski (Putin's Playground), które poruszały zarówno aktualne tematy polityczne, jak i uniwersalne kwestie ludzkie.
Cykle krótkich filmów studentów ze słynnej Szkoły Filmowej w Łodzi spotkały się z dużym uznaniem za świeżość i oryginalność, szczególnie komedia Być kimś Michała Toczka. Publiczność doceniła również projekcję klasyki Matka Joanna od Aniołów w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, która wciąż zachwyca swoją narracyjną i wizualną doskonałością.
Media słoweńskie szeroko relacjonowały wydarzenie (w tym w wieczornym wydaniu dziennika w sekcji Kultura RTV wyemitowano ponad 2 minutowy reportaż o rozpoczynającym się wydarzeniu i jego programie), podkreślając wysoki poziom artystyczny prezentowanych filmów oraz istotność poruszanych tematów. Widzowie z entuzjazmem przyjęli różnorodność gatunkową i nowatorskie podejście polskich twórców do współczesnych problemów społecznych i politycznych.
Dni Filmu Polskiego w Lublanie po raz kolejny udowodniły, że polska kinematografia cieszy się dużym uznaniem za granicą i znajduje swoje miejsce w międzynarodowych rozmowach o kulturze. Wydarzenie stanowiło okazję do promocji polskiej sztuki filmowej oraz zacieśniania relacji między Polską a Słowenią na polu kultury.