W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

77. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Podljubelj, filii obozu Mauthausen – Gusen

11.06.2022

Ambasador Krzysztof Olendzki wraz z Attaché Obrony pułkownikiem Krzysztofem Makarewiczem i majorem Marcinem Lesiem z NATO MW COE złożyli wieniec pod pomnikiem "J’accuse" upamiętniającym ofiary niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Ljubelj podczas uroczystości w 77. rocznicę wyzwolenia obozu.

Ljubelj2

W dniu 11 czerwca br. w miejscowości Podljubelj obyły się obchody 77. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego i zagłady Mauthausen Podljubelj, który funkcjonował w latach 1943 – 45 jako przymusowe miejsce pracy oraz zagłądy dla więźniów systemu obozów Mauthausen, głównie Mauthausen – Gusen. Na ponad 1000 więźniów, którzy przewinęli się przez obóz Polacy stanowili drugą po Francuzach stanowiących ok. połowy więźniów, grupę etniczną w liczbie ok. 300 osób. Od kilku lat obchody rocznicy wyzwolenia odbywają się z udziałem Prezydenta Republiki, który przywiązuje szczególną uwagę do budowania kultury pamięci wokół tego miejsca zagłady.

W trakcie uroczystości przeplatanych poezją pisaną przez więźniów obozu, a recytowaną po słoweńsku, francusku i polsku przez uczniów miejscowych szkół, głos zabrali podburmistrz gminy Tržič Dušan Bodlaj, Urška Klakočar Zupančič, Przewodnicząca Zgromadzenia Państwowego, przewodniczący Związku Bojowników za Wartości Walki o Wyzwolenie Narodowe Herman Janež, przewodniczący francuskiego stowarzyszenia Amicale Mauthausen Daniel Simon, Krzysztof Olendzki, Ambasador RP w Słowenii oraz Anica Mikuš Kos, szefowa stowarzyszenia Slovenian Philantrophia. Wszyscy mówcy odnosili się do zbrodni ludobójstwa, które zostało dokonane na miejscu budowy oraz obozu, znaczenia zachowania pamięci o ofiarach dla budowy trwałych fundamentów wolności i demokracji oraz pamięci o ofiarach, a także ludności miejscowej, która niosła pomoc więźniom.

W załączniku publikujemy treść wystąpienia Ambasadora RP w Słowenii Krzysztofa Olendzkiego. 

Materiały

20220611​_Wystapienie​_K​_Olendzkiego​_Ljubelj​_PL
20220611​_Wystapienie​_K​_Olendzkiego​_Ljubelj​_PL.docx 0.02MB

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}