W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

80. rocznica operacji wysadzenia magazynów paliwa w Jaskini Postojna pod dowództwem Tadeusza "Tomo" Sadowskiego

21.04.2024

21 kwietnia 2024 r. na terenie gminy Postojna odbyła się uroczystość  upamiętniająca 80. rocznicę akcji partyzantów jugosłowiańskich mającą na celu zniszczenie niemieckiego magazynu benzyny w jaskini Postojna. Przywódcą grupy odpowiedzialnej za przeprowadzenie tej akcji był Polak, Tadeusz Sadowski, pseudonim Tomo. 

Uroczystości z okazji 80. rocznicy akcji w Postojnej

Podczas uroczystości glos zabrali: Jerko Čehovin, prezydent Związku Partyzantów NOB w Marentič, burmistrz miasta Postojna, Simon Maljevac, minister ds. Solidarnej Przyszłości oraz Szymon Białek – Konsul RP w Lublanie.

Program kulturalny uroczystości urozmaicili członkowie Towarzystwa Kulturalnego "Centrum Komedii" w Postojnie, Nina Bužanin oraz Chór Burja. Po uroczystości w Czarnej Jaskini na Placu Tito odbył się koncert Chóru Partyzanckiego im. Pinko Tomažiča z Triestu. 

"Dziś mamy okazję ponownie wyrazić wielką dumę i szacunek dla ważnego wydarzenia, które zapisało się w naszej historii i przypomina nam o tragedii oraz odwadze ludzi w trudnych czasach. Pamięć o akcji w jaskini Postojna łączy nas z przeszłością i uczy nas o znaczeniu solidarności, jedności i determinacji w obliczu wyzwań i zagrożeń" -  stwierdził Burmistrz Postojnej.

Konsul w swym wystąpieniu skupił się na osobie przywódcy partyzantów – Tadeuszu Sadowskim, pseudonim Tomo. Sadowski był polskim żołnierzem i uczestnikiem ruchu oporu podczas II wojny światowej na terenie współczesnej Słowenii. Słynął z odwagi i poświęcenia w walce przeciwko niemieckiej okupacji. Jego szczególnie znane działanie to wysadzenie składu benzyny w jaskini Postojna w 1944 roku, co było istotnym aktem sabotażu przeciwko wrogowi, docenionym przez Winstona Churchilla, jako jedna z ważniejszych akcji ruchu oporu na terenie Bałkanów. Sadowski stał się symbolem walki o wolność i godność, a jego heroiczne czyny są nadal pamiętane i doceniane. Jego historia jest ważnym elementem historii Polski i Słowenii w okresie II wojny światowej. Dziś Sadowski jest przedstawiany jako bohater oraz jako symbol, który łączy dwa narody, polski i słoweński, borykające się z bolesną historią. „Dzisiaj Tomo staje się źródłem narodowej dumy i wzorem nie tylko bohaterskiego odwagi, ale także szacunku dla innych oraz międzynarodowej współpracy w dążeniu do wspólnych celów”.

Akcja zapisała się mocno w  pamięci regionu Postojna i jest jedynym z głównych wydarzeń wspominanych przez tutejszych kombatantów, a pamięć o polskim przywódcy operacji jest wciąż bardzo żywa.

Jaskinia Postojna stanowi edną z najważniejszych atrakcji turystycznych Słowenii, rocznie odwiedzana jest przez kilka milionów turystów.  Ściany przy wejściu do jaskini są wyraźnie osmalone wskutek akcji partyzantów, co jest często podkreślane podczas oprowadzania przez przewodników.

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}