W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja prasowa na temat pomocy humanitarnej dla uchodźców z Ukrainy

11.03.2022

- W ciągu dwóch tygodni wojny na Ukrainie Polska przyjęła ponad 1,5 mln uchodźców. W 1939 roku - Polska była first to fight, a dziś jest - first to help - powiedział Ambasador RP w Słowenii Krzysztof Olendzki podczas konferencji prasowej w przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Lublanie mówiąc o wysiłku Polski i Polaków przyjmujących uchodźców wojennych z Ukrainy.

Ambasador_Krzysztof_Olendzki_podczas_konferencji_prasowej_na_temat_pomocy_udzielanej_przez_Polskę_uchodżcom_z_Ukrainy

Z inicjatywy Ambasady RP w Lublanie 11 marca br. w budynku Przedstawicielstwa KE w Lublanie odbyła się konferencja prasowa poświęcona sytuacji uchodźców ukraińskich. W konferencji wzięli udział: szefowa przedstawicielstwa KE, ambasadorzy Ukrainy, Francji i Polski oraz zastępczyni ambasadora Rumunii.

Na zaproszenie do udziału w konferencji odpowiedziały największe słoweńskie redakcje prasowe w tym publiczna telewizja (RTV SLO) oraz Słoweńska Agencja Prasowa (STA). Ta ostatnia prowadziła transmisję na żywo.

Wystąpienia wszystkich uczestników skupiły się wokół sytuacji humanitarnej i działań UE zmierzających do jak najlepszej pomocy osobom uciekającym przed działaniami wojennymi na Ukrainie. Szefowa przedstawicielstwa KE poinformowała o dystrybucji pomocy humanitarnej z ramienia UE poprzez dwa centra logistyczne stworzone specjalnie w tym celu w Polsce i Rumunii. 

Ambasador RP Krzysztof Olendzki w swoim wystąpieniu podkreślił, że Polska w 1939 r. była „First to fight”, a dzisiaj jest „First to help”, a następnie skupił się na pomocy, którą państwo polskie i Polacy świadczą na co dzień na rzecz ukraińskich uchodźców. Przekazał najświeższe informacje na temat  ilości osób, które od 24.02 przekroczyły polską granicę z uwzględnieniem różnych narodowości (w kontekście pojawiających się w Słowenii w ubiegłym tygodniu fałszywych informacji o rzekomym rasizmie polskich strażników granicznych). Dodatkowo zwrócił również uwagę na rozwiązania znajdujące się w procedowanej przez parlament specjalnej ustawie. Podkreślił także olbrzymie zaangażowanie całego społeczeństwa polskiego, samorządów, Kościołów i instytucji państwowych. Wskazał na osobiste działania Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Premiera RP Mateusza Morawieckiego i Ministra SZ Zbigniewa Raua oraz inicjatywy Pierwszej Damy. Zaprosił wszystkich do udziału w specjalnych projekcjach filmu A. Holland „Obywatel Johns”, podczas których odbędzie zbiórka funduszy na rzecz uchodźców z Ukrainy.

Ambasador Ukrainy określił rosyjskie działania wprost jako ludobójstwo, podkreślił działania Słowenii (za które jest bardzo wdzięczny) oraz zaapelował o jak najszybszą integrację uchodźców w krajach, do których trafiają, aby nie czuli się oni jak zwykli azylanci. Podkreślił również olbrzymi wkład Polaków w pomoc uchodźcom ukraińskim.

Ambasador Francji stwierdziła, że wojna na Ukrainie jest atakiem nie tylko na niepodległe państwo i bezbronnych ludzi (naruszenie prawa humanitarnego), ale również uderzeniem w europejskiej wartości. Wbrew zamiarom Putina wywołała niespotykaną dotychczas jedność w ramach UE i NATO. FR podkreśliła, że Francja w pełni popiera daleko idące sankcje wobec Rosji tak, aby wpłynąć na zmianę postępowania Prezydenta Putina. W jej wystąpieniu wybrzmiało również podziękowanie dla wszystkich państw graniczących z Ukrainą ( w tym dla Polski) za ich ofiarność i poświęcenie w niesieniu pomocy ukraińskim uchodźcom.

Zastępczyni ambasadora Rumunii również podkreśliła działania Rumunii w celu niesienia pomocy uchodźcom. Poinformowała o uruchomieniu w dniu wczorajszym centrum pomocy UE, które służyć ma dystrybucji pomocy humanitarnej na Ukrainę.

W ramach sesji pytań i odpowiedzi dziennikarze prosili tylko o dodatkowe wyjaśnienia odnośnie szczegółów mechanizmu dystrybucji ukraińskich uchodźców w ramach UE. W odpowiedzi przedstawicielka KE poinformowała, ze prace nad szczegółami tego mechanizmu jeszcze trwają i trudno w tej chwili spekulować, w jaki sposób będzie on wdrożony. Ambasador Olendzki dodał informację o inicjatywie Pierwszej Damy dotyczącej przemieszczania w ramach UE osób wymagających leczenia.

Nagranie z konferencji prasowej można odtworzyć pod linkiem: https://vzivo.sta.si/

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}