W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Archeologia eksperymentalna, czyli jak oni to robili” warsztaty polskich archeologów

08.06.2024

Podczas 9. edycji Festiwalu Epoki Żelaza w Novo Mestoa polscy archeolodzy zaprezentowali unikalne warsztaty archeologii eksperymentalnej.

a

W dniach 7-8 czerwca  w Novo Mesto  odbył się Festiwal Situl prezentujący bogactwo kultury Hallstadzkiej oraz kulturę cywilizacji epoki żelaza, w którym uczestniczyli polscy archeolodzy z swoimi pokazami archeologii eksperymentalnej. Dzięki ich obecności udało nam się już po raz kolejny zaprezentować bogate dziedzictwo archeologiczne Polski, a także kreatywne metody podejścia do nauczania historii i kultury. Jednym z celów działania była edukacja w zakresie połączeń między Północą i Południem w ramach Bursztynowego Szlaku. Jego częścią było także Novo Mesto.

Na zaproszenie organizatorów i przy wsparciu Placówki do udziału w wydarzeniu zaproszono edukatorów i naukowców z muzeum w Biskupinie. W ramach festiwalu odbyły się lekcje historyczne realizowane przez polskich naukowców –  warsztaty wytopu brązu, warsztat tkacki. Przeprowadzono także warsztaty obróbki szkła metodą starożytną. Wydarzenia te wpisują się również w historię bogatych znalezisk tego regionu. Wydarzenia organizowane w ramach Festiwalu pozwoliły na promocję bogatego dziedzictwa archeologicznego Polski w Słowenii. Stworzyło ono doskonałą okazję do promocji Muzeum Archeologicznego,  Festynu Archeologicznego w Biskupinie oraz oczywiście Polski na terenie całej Słowenii. Festiwal Situl jest bowiem chętnie odwiedzanym wydarzeniem, którym żyje ten dynamicznie rozwijający się region Dolnej Krainy – Dolenjska. 

W dniu 7 czerwca odbyły się lekcje dla uczniów szkół podstawowych z całej Słowenii, którzy na wzgórzu Marof na żywych lekcjach historii prowadzonych przez m.in. polskich archeologów poznawali tradycyjne metody odlewnictwa, tkactwa i wyrobu szklanych paciorków. Uczestnicy z zafascynowaniem przyglądali się archaicznym metodom wytwarzania krzemiennych narzędzi, budowie pieca metalurgicznego, dawnym sposobom wytopu brązu, a także sami próbowali swoich sił w pracy na miechach czy w szlifowaniu gotowych wyrobów.

W dniu 8 czerwca licznie zgromadzona na centralnym placu starego miasta publiczność uczestniczyła w żywych lekcjach historii prowadzonych przez polskich archeologów.

Na Festiwalu zaprezentowali się archeolodzy z Biskupina i Uniwersytetu Adama Mickiewicza z Poznania: Marta Krzyżanowska i Mateusz Frankiewicz z ArcheoGlass/Biography of Things.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}