Chopin w Lublanie czyli uroczysty koncert Alexandra Gadjieva z okazji 30-lecia polsko-słoweńskich relacji dyplomatycznych
16.09.2022
16 września 2022 r. Ambasada RP w Lublanie zorganizowała w największej sali koncertowej Słowenii uroczysty koncert z okazji 30. rocznicy nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską a Słowenią. Recital chopinowski w wykonaniu Aleksandra Gadjieva, słoweńskiego laureata XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, składający się wyłącznie z utworów polskiego kompozytora, odbył się przed 1600 osobową publicznością, która wypełniła po brzegi salę koncertową Cankarjevego Domu. Mistrzowskie wykonanie mazurków, polonezów i sonat F. Chopina nagrodzono długimi owacjami na stojąco. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent RSI Borut Pahor. Więcej...
Koncert był pierwszym recitalem Alexandra Gadjieva w Słowenii po jego sukcesie w Konkursie. Wśród gości koncertu byli najwyżsi przedstawiciele rządu i administracji, korpus dyplomatyczny, przedstawiciele świata gospodarki i kultury oraz Polonii. Rola głównego gościa przypadła Przewodniczącemu Rady Państwa RSI Alojzowi Kovšcy. Przybyli również deputowani do parlamentu oraz pierwszy premier niepodległej Słowenii, długoletni europarlamentarzysta, Lojze Peterle.
Wydarzenie zorganizowała Ambasada RP w Lublanie we współpracy z Cankarjev Dom, przy wsparciu firm współpracujących z Polską i Słowenią: Krka i PKP Cargo oraz podmiotów zrzeszonych w klubie biznesu Triglav-Rysy, skupiającym polskie i słoweńskie przedsiębiorstwa.
Wieczór zainaugurowało przemówienie Ambasadora RP w Słowenii. Znalazło się w nim uwypuklenie związków kulturowych i politycznych łączących Polskę ze Słowenią w kontekście integracji europejskiej. Główne wątki wystąpienia dotyczyły wspólnych doświadczeń historycznych i wielowiekowych związków polsko-słoweńskich, również w kontekście obchodzonego przez Polskę Roku Romantyzmu i roli muzyki Fryderyka Chopina w kształtowaniu świadomości narodowej i państwowej Polaków i Słoweńców; zależności między wolnością i suwerennością; przywiązania obu narodów do wartości, na jakich osadzona jest Unia Europejska, ze szczególnym uwzględnieniem zasad wolności i równości oraz demokracji obywatelskiej i suwerenności; wartości, jaką stanowi Unia Europejska oraz członkostwo obu krajów w NATO. Ambasador odniósł się również do wspólnych działań Polaków i Słoweńców na rzecz wolnej, niepodległej i integralnej Ukrainy oraz pomocy niesionej Ukraińskim braciom doświadczanym barbarzyństwem rosyjskich agresorów.
Koncert poprzedziły działania medialne (akcja plakatowa w przestrzeni publicznej, wywiad z pianistą), a po koncercie media opublikowały liczne pozytywne recenzje z tego wyjątkowego wydarzenia. W relacjach podkreślano m.in. poruszający repertuar, kunszt artysty oraz niezwykle receptywną publiczność, wśród której były obecne wszystkie generacje od najmłodszych do najstarszych słuchaczy.
Dziękujemy wszystkim, bez których to wyjątkowe wydarzenie nie mogłoby zaistnieć - współpracownikom, przyjaciołom, sponsorom, gościom, niezwykle entuzjastycznej publiczności i nade wszystko wspaniałemu Maestro Alexandrowi Gadjievowi. To był bardzo piękny polsko-słoweński wieczór!