W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Debata na temat przyszłości Europy w Nowym Uniwersytecie w Lublanie z udziałem Prof. Rafała Wiśniewskiego

10.11.2021

10.11.2021 r. odbyła się debata pt. „V4+Slovenia Roundtable on the Future of Europe”, zorganizowana przez Nowy Uniwersytet w Lublanie. W panelu wzięli udział dr Balázs Orbán – sekretarz stanu w Kancelarii Perezesa RM HU, dr Igor Senčar - sekretarz stanu Kancelarii Premiera SI, dr Roman Joch – wiceprezes Instytutu Obywatelskiego CZ, dr Juraj Marušiak analityk słoweńskiej Akademii Nauk oraz prof. Rafał Wiśniewski- dyrektor Narodowego Centrum Kultury. Moderatorem spotkania był dr Matej Avbelj (SI).

Debata na temat przyszłości Europy w Nowym Uniwersytecie w Lublanie z udziałem Prof. Rafała Wiśniewskiego

W czasie spotkania dyskutowano nt. konferencji Przyszłości Europy, w szczególności z perspektywy wspólnych interesów Grupy Wyszehradzkiej oraz Słowenii. Uczestnicy dyskusji okrągłego stołu przyjrzeli się historycznemu postrzeganiu Europy i integracji europejskiej w regionie środkowoeuropejskim, znaczeniu konstytucyjnemu dziedzictwa państw członkowskich UE, a także kwestiom związanym z autonomią strategiczną Unii Europejskiej. Spotkanie wpisało się w organizowany przez Nowy Uniwersytet cykl konferencji na temat przyszłości Europy. Stanowiło również swoistą kontynuację na panelu liderów na temat przyszłości Europy zorganizowanego podczas Forum Strategicznego Bled we wrześniu br.

Jako pierwszy głos zabrał amb. HU w SI Andor Ferenc Dávid. Podkreślił znaczenie dyskusji o przyszłości Europy w perspektywie dwóch nakładających się prezydencji. Wyraził przekonanie iż priorytety obu prezydencji i przyświecające im hasła przewodnie: Together. Resilient. Europe – hasło Prezydencji SI  i Stability. Reopening. Partnership – hasło przewodnie prezydencji HU w V4 są ze sobą kompatybilne i wskazują kierunek w jakim dąży obecnie Europa.

Następnie krótki wykład wygłosiła słoweńska dziennikarka, pisarka i historyczka Alenka Puhar.  Na wstępie postawiła pytanie jak kształtuje się wzajemne podejście Europy i Słowenii oraz czy różniło się od postrzegania Europy w Jugosławii i odwrotnie. W kolejnej części przybliżyła słuchaczom pokrótce nastroje polityczne panujące w Jugosławii przed IIWŚ i po niej, naświetlając zróżnicowane podejście do państw Europy Środkowej w tych okresach. Omówiła rozwój dyskursu politycznego w SI w kontekście rozwoju koncepcji tzw. Mitteleuropy. Odniosła się także do procesu tak zwanej re-europeizacji Słowenii po odłączeniu się SI od Jugosławii i przybliżyła słuchaczom postać Jože Pučnika.

Na kolejną część spotkania składał się panel dyskusyjny z udziałem ekspertów z państw V4: dr Balázsa Orbána, dr Romana Jocha, dr Juraja Marušiaka oaz prof. Rafała Wiśniewskiego. Towarzyszyli im dr Igor Senčar i dr Matej Avbelj. Panel składał się z 3 części. W pierwszej z nich skupiono się na omówieniu kontekstu historycznego rozwoju państw środkowoeuropejskich. Jak utrzymywał dr Joch, ta część Europy nigdy nie była częścią wschodu o od zawsze bliskie jej było dziedzictwo kulturowe i historyczne Europy. Słowacki ekspert kontestował zaś, iż koncept współpracy państw środkowoeuropejskich to idea rewolucyjna i stanowi stosunkowo nowy element procesu integracji europejskiej. Dr Igor Senčar podkreślał z kolei znaczenie nawiązania współpracy w formacie wyszehradzkim dla integracji całej unii europejskiej. Balázs Orbán zwrócił uwagę słuchaczy na fakt, iż każdy kraj środkowoeuropejski to historia sukcesu.  „Mamy dobre wyniki ekonomiczne, niskie bezrobocie, wysoki stopień rozwoju, stabilność społeczną (…) Europa Zachodnia znajduje się w stagnacji a jej wyniki się pogarszają” – podkreślał. Prof. Wiśniewski podkreślił z kolei znaczenie wspólnych wartości w kontekście rozwoju państw środkowoeuropejskich i przypomniał panelistom znaczenie Solidarności oraz wspólnych korzeni kulturowych w procesie integracji europejskiej.

W kolejnych częściach panelu skupiono się na obecnej pozycji państw Europy Środkowej i stojących przed nimi wyzwaniach. Omówiono też wizję rozwoju Europy. Rozmawiano między innymi o problemach związanych z migracją i bezpieczeństwem. Poruszono również kwestię integracji na poziomie kulturowym i społecznym. 

Debata była transmitowana za pośrednictwem mediów społecznościowych.

 

 

{"register":{"columns":[]}}