W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Debata na temat Trójmorza w Amerykańskiej Izbie Gospodarczej w Lublanie

09.06.2023

9 czerwca br. z inicjatywy Ambasadora RP w Słowenii Krzysztofa Olendzkiego Amerykańska Izba Gospodarcza w Słowenii - AmCham zorganizowała debatę na temat Inicjatywy Trójmorza oraz wizji jej przyszłości w Europie Środkowej w formule Business Leaders Club Luncheon – Patron Only Edition. Głównymi gośćmi spotkania byli Ambasador RP oraz Ambasador Rumunii.

Ambasador Krzysztof Olendzki gościem honorowym debaty na temat Inicjatywy Trojmorza

Ambasador Krzysztof Olendzki podkreślił w swoim wystąpieniu, że Inicjatywa Trójmorza (3SI) to platforma polityczna i ekonomiczna, której celem jest poprawa szeroko pojętych połączeń między dwunastoma państwami członkowskimi UE położonymi w regionach Morza Bałtyckiego, Adriatyckiego i Czarnego. Jego głównym celem jest poprawa konektywności w regionie, szczególnie zaś sieci i jakości połączeń transportowych, energetycznych i infrastruktury cyfrowej wzdłuż osi północ - południe UE. Powiązania te muszą być bezpieczne i godne zaufania, trwałe oraz sprzyjające włączeniu społecznemu. Mają wzmacniać jedność UE oraz partnerstwo transatlantyckie. 3SI jest najlepszym środkiem do budowania odporności europejskiej, która jest jedynym sposobem na osiągnięcie autonomii strategicznej Europy. Zależy ona od poziomu rozwoju i siły Europy Środkowej. Wspomniał również o zaangażowaniu USA w #3SI oraz rosnącym zainteresowaniu Japonii, a także Korei Południowej możliwością inwestycji w ramach Inicjatywy. Podkreślił również konieczność rozwijania specjalnego statusu dla Ukrainy i Mołdowy w ramach 3SI.

Ambasador Rumunii wskazał, że 3SI ma na celu zwiększenie konkurencyjności regionu zarówno w ramach UE, jak i poza jej granicami. Jako partnerzy w tej inicjatywie kluczową rolę odgrywają Stany Zjednoczone, Niemcy i Komisja Europejska. Przedstawił także cele oraz zarys programu szczytu 3SI w Bukareszcie we wrześniu br., kładąc nacisk na forum biznesowe z nim związane. Podkreślił możliwości, jakie biznes otrzymuje poprzez rozwój Inicjatywy Trójmorza. Wskazał też na starania Grecji, by stać się członkiem 3SI.

W tym kontekście Ambasador RP przedstawił ogólny zarys funkcjonowania Funduszu Trójmorza oraz wskazał na jego strukturę finansową, jak również system zarządzania, zwracając uwagę na aktywność Amber Infrastructure Group. Przedstawił także listę inwestycji  dokonanych w ramach Funduszu przez Amber, wskazując na kierunki poszukiwań dróg efektywnego rozwoju infrastruktury regionu. Podkreślił wielkość polskiego wkładu oraz przypomniał o niespełnionych zobowiązanych US International Development Finance Corporation.  

Ambasador RP przytoczył kilka przykładów współpracy polskich i słoweńskich firm realizujących wspólne projekty w ramach Europy Środkowej oraz podkreślił wagę rozwoju nowoczesnego ekosystemu konektywności cyfrowej, w tym rozwiązań OpenRAN. W tym kontekście wskazał na doświadczenia oraz realizację projektów przez polską firmę IS Wireless, sugerując prezentację oferowanych przez nią rozwiązań członkom AmCham w Słowenii.   

Dyskusja pokazała duże zainteresowanie współpracą z Polską i polskimi podmiotami ze strony biznesu słoweńskiego, dla którego Polska stała się wzorem rozwiązań gospodarczych oraz krajem możliwości biznesowych, przez który droga wiedzie także do innych krajów regionu.

Spotkanie prowadziła pani Ajša Vodnik, CEO AmCham Slovenia oraz wiceprezes AmCham Europe.    

https://amcham.si/en/dogodki/amcham-business-leaders-club-luncheon-patron-only-edition/

 

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}