W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Koncert „Romantyczne peregrynacje” upamiętniający 30-lecie nawiązania polsko-słoweńskich stosunków dyplomatycznych

06.04.2022

3 kwietnia br. w sali koncertowej renesansowego pałacu Vipolze odbył się uroczysty koncert pt. „Romantyczne peregrynacje” upamiętniający 30-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Słowenią, 10-lecie działalności polskiej Ambasady Kultury w Goriska Brda oraz powstanie pierwszej polskiej ambasady po włoskiej stronie w ramach makroregionu Brda. Więcej...

3

Tematem przewodnim wydarzenia literacko-muzycznego, nawiązującym do obchodów Roku Romantyzmu 2022,  było przywołanie polsko-słoweńskich więzi, które szczególnie zacieśniły się w tamtym okresie, a polsko-słoweńskie kontakty przybrały szczególnie żywy i bezpośredni charakter. 

Oprawę muzyczną obejmującą dzieła polskich kompozytorów okresu romantyzmu (Elsnera, Wieniawskiego i Moniuszki) wykonał polsko-słoweński kwartet smyczkowy Floris (dzięki stypendium Polnia Alla Corde Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP). Muzyce towarzyszyły wiersze A. Mickiewicza, J. Słowackiego i Z. Krasińskiego, najsłynniejszego słoweńskiego poety France Prešerna, którego zesłany do Lublany Polak – Emil Korytko - uczył j.polskiego, co przyczyniło się do jego inspiracji twórczością A. Mickiewicza i pierwszymi tłumaczeniami polskich romantyków na j. słoweński. Wiersz F.Preserna Zdravljica, który stał się hymnem Słowenii, jest inspirowany rozmowami poety z E. Korytką o polskim ruchu rewolucyjnym i o Mickiewiczowskich Księgach narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego. Wieczór zakończyła recytacja wiersza Tarasa Sewczenki „Testament” w hołdzie walczącej Ukrainie oraz ofiarom ludobójstwa w mieście Bucza.

Ambasador RP w Słowenii Krzysztof Olendzki podkreślił w swoim wystąpieniu  znaczenie i przenikanie się polsko-słoweńskich wpływów kulturalnych, gospodarczych i politycznych trwających już od kilkuset lat wskazując, że to wspólna przeszłość jest inspiracją do kontynuowania dwustronnej współpracy i odkrywania jej nowych kierunków. Jest to szczególnie ważne teraz, gdy Nova Gorica i włoska Gorizia staną się wspólnie Europejską Stolica Kultury w roku 2025.

Do romantyzmu, prawa do wolności i nawiązania do walki o niepodległość nawiązywała również zaprezentowana twórczość Tarasa Szewczenki i wystąpienie ambasadora Ukrainy w RSI Mihajlo Brodovicza (z inicjatywy i na zaproszenie Ambasady RP). Twórczość poetów romantycznych, ich niezłomność w dążeniu do wolności i niepodległości to klucz do opowiadania o toczącej się wojnie, gdzie w bezsilności obserwujemy cierpienie ludzi w Ukrainie.

Oficjalne uroczystości z okazji 30-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych odbędą się 6 czerwca br. w Lublanie.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}