Koncert Wrocław Baroque Ensemble pod patronatem Ambasady RP w Słowenii zainaugurował w Lublanie przewodnictwo Polski w Grupie V4.
21.07.2024
W kościele Kościoła Matki Bożej Wspomożycielki - Križevniška cerkev św. w sobotę, 20.7 o 20.00 w ramach Ljubljana Festiwal odbył się koncert muzyki polskiego baroku w wykonaniu Wrocław Baroque Ensamble pod batutą Andrzeja Kosendiaka.
W programie koncertu znalazły utwory gdańskiego artysty Kaspara Förstera młodszego, który jest uważany za jednego z czołowych kompozytorów Europy Środkowej. W koncercie wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych Słowenii, korpus dyplomatyczny, mieszkańcy Lublany, turyści i goście festiwalu. Koncert był również okazją do nieformalnego pożegnania ambasadora Krzysztofa Olendzkiego, który w ten sposób symbolicznie kończy swoją misję w Słowenii.
„Dziedzictwo środkowoeuropejskie jest bogatą mozaiką kultur, tradycji i historii, które mają swoje odbicie również w muzyce. Koncert inaugurujący polską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej (V4) to doskonała okazja, by uczcić to dziedzictwo” – powiedział w swoim wystąpieniu Krzysztof Olendzki, Ambasador RP w Słowenii. Nawiązując do rozpoczynającego się przewodnictwa Polski w Grupie Wyszehradzkiej Ambasador Olendzki dodał, że pomimo iż pełnoskalowa agresja Rosji na Ukrainę, unaoczniła realne interesy czterech państw wyszehradzkich i tym samym różnice w ich polityce wschodniej i bezpieczeństwa, a współpraca w ramach V4 uległa pewnym zmianom, to przewodnictwo Polski realizowane pod hasłem „powrotu do korzeni” uzasadnia potrzebę odświeżenia części pierwotnych założeń współpracy wyszehradzkiej, wśród których wskazuje wolność, prawa człowieka i praworządność oraz integrację europejską i bezpieczeństwo w Europie. Podkreślił, iż podczas jego misji w Lublanie znacząco zmienił się stosunek RSI do V4, która docenia również inicjatywy polskiego przewodnictwa zakładające dalsze spajanie regionu przez rozwój infrastruktury drogowej, cyfrowej i energetycznej, z uwzględnieniem bezpieczeństwa surowcowego państw V4 oraz wzmacnianie społecznego, edukacyjnego, kulturalnego i turystycznego wymiaru współpracy wyszehradzkiej.
Ta współpraca realizowana jest również dzięki muzyce i organizowanym koncertom jak ten, który odbył się z okazji rozpoczęcia polskiej prezydencji w V4. Nie tylko promują one dziedzictwo muzyczne Europy Środkowej, ale także wzmacniają współpracę kulturalną między krajami V4, podkreślając wspólne korzenie i wartości.
Wrocław Baroque Ensemble, znane z mistrzowskich interpretacji muzyki dawnej, wprowadziło publiczność w wyjątkowy klimat baroku, łącząc precyzję wykonania z pasją i emocjonalnością, które są tak charakterystyczne dla twórczości Förstera. Jego muzyka, choć osadzona głęboko w tradycji barokowej, niesie ze sobą uniwersalne wartości, które łączą różne kultury i epoki. Kaspara Förstera mł. z dzisiejszej perspektywy, moglibyśmy śmiało uznać za prawdziwego Europejczyka. Pochodził z królewskiego Gdańska, a jego życie było związane z licznymi ośrodkami, m.in. Warszawą, Rzymem czy Kopenhagą. Odbył też szereg podróży, miał więc okazję zetknąć się z wieloma znakomitymi artystami tamtych czasów, a jego dzieła stanowią wyjątkową spuściznę w dorobku muzycznym I Rzeczypospolitej i stanowią ważny element polskiej i europejskiej sceny muzycznej tamtych czasów. Twórczość kompozytora ukazuje również ówczesną Europę jako wspólnotę kulturową i społeczną, w której Förster mógł – pomimo rozdrobnienia i różnych podziałów administracyjnych – z łatwością przekraczać geograficzne granice, znajdując zatrudnienie i uznanie wszędzie, gdzie się pojawił.
Zarówno wybór repertuaru, jak i wykonawcy (w skład zespołu Wroclaw Baroque Ensamble wchodzą również muzycy z Czech, Słowacji i Węgier) dodatkowo podkreślił wagę dotychczasowej współpracy. Tu istotny jest również fakt, że przewodnictwo Polski w V4 – które połowicznie pokrywa się z jej prezydencją w Radzie UE, a poprzedza je prezydencja Węgier – może stanowić dobrą platformę do komunikowania partnerom regionalnym swoich priorytetów w UE i działań służących ich realizacji, a dzięki temu rośnie waga tego formatu.