Lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego wzięli udział w misji szkoleniowo-medycznej w Republice Słowenii
26.04.2020
Priorytetem misji była wymiana informacji nt. sprawnej organizacji i zarządzania zasobami służby zdrowia przekładającymi się na ograniczenie ilości zachorowań i wygaszanie epidemii.
Polska wojskowa misja medyczna w dniach 22-24 kwietnia przebywała w Republice Słowenii w celu wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie sposobów i warunków udzielania pomocy ofiarom epidemii SARS-CoV-2 oraz dzielenia się dobrymi, wypracowanymi wzorcami.
Priorytetem misji była wymiana informacji nt. sprawnej organizacji i zarządzania zasobami służby zdrowia przekładającymi się na ograniczenie ilości zachorowań i wygaszanie epidemii. Zebranie doświadczeń w działaniach w walce z wirusem SARS-CoV-2 i chorobą COVID-19, w celu wypracowania rozwiązań do wdrożenia w resorcie obrony narodowej oraz na potrzeby służb medycznych Rzeczypospolitej Polskiej oraz udzielenie wsparcia eksperckiego Republice Słowenii.
Słowenia jest jednym z wielu krajów dotkniętych epidemią, który wyraził oczekiwanie wsparcia eksperckiego jej działań związanych z COVID-19. Doświadczenia zebrane przez przedstawicieli WIM w Polsce oraz podczas misji medycznej w dniach 30 marca – 9 kwietnia, realizowanej na terytorium Republiki Włoskiej, pozwalają na udzielenie takiego wsparcia, a także są okazją do wzbogacenia własnych doświadczeń i wyrazem solidarności z innymi krajami w obliczu głębokiego kryzysu epidemicznego i wspólnych zagrożeń. Oczekiwaniem obu stron wizyty jest również nawiązanie długofalowej współpracy poświęconej zagadnieniom obszaru medycyny wojskowej realizowanej m.in. w drodze współpracy naukowo-badawczej, szkoleniowej oraz wymiany kadr.
Uczestnicy wizyty odwiedzili wiodące ośrodki medyczne w Lublanie tj. University Medical Center (UMCL), Institute of Microbiology and Immunology, Faculty of Medicine, University of Ljubljana (IMI FM UL), The National Institute of Public Health (NIJZ) oraz University Medical Center (UKC) w Maribor.
Wojskowa misja szkoleniowo-medyczna była realizowana przez Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie.
(Komunikat Centrum Operacyjnego MON)