W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Lotnictwo łączy Trójmorze – konferencja Airport Innovation Roundtable for Central Europe AIR2023 Słowenia Bled

19.09.2023

W dniach 18-19 września w słoweńskim Bledzie odbyła się konferencja „Airport Innovation Roundtable for Central Europe AIR2023". Więcej...

Konferencja V4 + AIRPORTS - Airport Innovation Roundtable for Central Europe – AIR2023 w Bledzie

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Lotnisk V4+ zrzeszające porty lotnicze w Europie Środkowo-Wschodniej. Celem stowarzyszenie, które powstało w 2021 roku i funkcjonuje jako pełnoprawny członek Airport Council International Europe (ACIE), skupiającej wszystkie europejskie porty lotnicze jest budowanie produktywnego partnerstwa między portami lotniczymi w Europie Środkowej i Wschodniej oraz relacji pomiędzy wszystkimi sektorami przemysłu lotniczego. Obecnie organizacja liczy około 40 członków. Stowarzyszenie powstało z inicjatywy Polskich Portów Lotniczych, które wraz z PLL LOT pełni rolę lidera obok portów lotniczych w Pradze, Wiedniu i Budapeszcie.

Celem V4+ Airports jest rozwijanie ścisłej współpracy pomiędzy portami lotniczymi należącymi do inicjatywy. Stowarzyszenie stanowi platformę dla ekspertów z różnych dziedzin zarządzania portami lotniczymi i powiązanej działalności lotniczej, umożliwiającą dzielenie się swoimi doświadczeniami, pomysłami i know- how.

Ambasada RP w Lublanie od początku współorganizowała wydarzenie zapewniając wsparcie organizacyjne i polityczne na miejscu w Słowenii. Z racji udziału w konferencji przedstawicieli British Aviation Group zaproszono do partnerstwa także Ambasadę Wielkiej Brytanii w Słowenii. Ideą wydarzenia było stworzenie forum, umożliwiającego profesjonalistom z branży lotniczej omawianie tematów związane ze wszystkimi istotnymi aspektami branży.

W swoim wystąpieniu inaugurującym konferencję Ambasador Krzysztof Olendzki nawiązał do współpracy w formacie Inicjatywy Trójmorza w zakresie budowy efektywnej konektywności w regionie, której istotnym elementem jest w coraz większym stopniu transport lotniczy. Przykładem tego jest sytuacja spowodowana wojną na Ukrainie oraz konieczność zapewnienia szybkiego i efektywnego łańcucha dostaw, którego głównym ogniwem jest lotnisko w Rzeszowie. W tym punkcie Ambasador Olendzki publicznie podziękował wszystkim pracownikom lotniska w Jasionce, co zostało niezwykle ciepło docenione przez publiczność zgromadzoną na sali.

Wydarzenie zgromadziło czołowych ekspertów branży lotniczej. Najważniejszymi prelegentami byli:

o Oliver Jankovec, Dyrektor Generalny, Dyrektor Generalny ACI EUROPE,

o Anca Apahidean, Dyrektor Regionalna IATA na Europę Wschodnią,

o Julian Jager, Dyrektor Generalny Portu Lotniczego w Wiedniu oraz

o Michał Fijoł, Prezes Zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT.

Wśród kluczowych prelegentów byli również goście spoza Europy, wnosząc do dyskusji unikalną perspektywę: 

• Roy Toh, dyrektor ds. projektów międzynarodowych w Changi Airports International, który zapewni wyjątkowe spojrzenie na azjatycką perspektywę na europejskim rynku lotniczym.
• Aziz Abu Sarah, współzałożyciel i dyrektor generalny Mejdi Tours przekona uczestników, że podróżowanie i poznawanie innych kultur może faktycznie sprzyjać lepszemu wzajemnemu zrozumieniu oraz pokojowemu współistnieniu. Aziz Abu Sarah animował panel dyskusyjny „Turystyka i lotnictwo”.

Oprócz zarządów lotnisk obecni byli przedstawiciele firmy z branży okołolotniczej, w tym sektora bezpieczeństw, ale także ubezpieczeń i finansów z EŚW. Tegorocznym partnerem przedsięwzięcia była British Aviation Group, a także  Coventry University, w tym jego filia z Wrocławia, a także inne uczelnie zajmujące się szkoleniem kadr dla lotnictwa i personelu naziemnego lotnisk.

Główna debata AIR2023 poświęcona była najważniejszym światowym trendom dotyczącym szans i zagrożeń dla lotnictwa. Na oddzielnym panelu poruszono kwestie wpływu rozwoju sztucznej inteligencji na zarządzanie lotniskami. W pozostałych panelach omówiono kwestie techniczne i zarządcze. W tym roku uwagę poświęcono także współpracy turystyki z przemysłem lotniczym. Jeden z kluczowych paneli dyskusyjnych wydarzenia – „Turystyka i lotnictwo – jak wspólnie przyspieszyć rozwój” – dotyczył tej właśnie współpracy. Odpowiednio zarządzane i promowane, te dwie dziedziny uzupełniają się, zapewniając wzajemnie korzystny rozwój obu segmentów.

Mimo, iż stowarzyszenie V4+ Airports odwołuje się do doświadczenia współpracy Grupy Wyszehradzkiej jako bardzo dobrze kojarzonej w regionie oraz całej Europie, idea jego powstania oraz modus operandi wpisuje się w Inicjatywę Trójmorza, co było wielokrotnie mocno podkreślane przez głównych mówców konferencji.

Ze strony słoweńskiej partnerem przedsięwzięcia był Port lotniczy im. Jože Pučnika na podlublańskim Brniku, którego właścicielem jest Fraport. Gościem honorowym imprezy był Marko Lotrič, Przewodniczący Rady Państwowej, wyższej izby parlamentu RSI. W swoim wystąpieniu podkreślił on znaczenie transportu lotniczego dla rozwoju konektywności w regionie Trójmorza oraz wyraził żal z powodu upadku słoweńskiego narodowego przewoźnika, co w dzisiejszej sytuacji bardzo utrudnia rozwój Słowenii. Ze strony rządu słoweńskiego głos zabrała także dyrektor generalna dyrekcji odpowiedzialnej za turystykę, która pozdrowiła obecnych w imieniu Ministra Gospodarki RSI.

Gości powitał burmistrz Bled, który podkreślił wagę tej konferencji dla promocji Bledu i Słowenii w Europie Środkowej, dziękując stronie polskiej za wybór tej lokalizacji.

Goście wydarzenia byli pod wrażeniem poziomu wydarzenia oraz jakości merytorycznej paneli, jak również dyskusji. Podkreślali, iż spotkanie w Bledzie dało im unikalną możliwość networkingu i nawiązania nowych biznesowych kontaktów z partnerami z regionu.

Dzięki relacjom medialnym zapewniono szeroką widoczność Polski oraz doceniono jakość organizacyjną sekretariatu V4+Airports obsługiwanego przez Polskie Porty Lotnicze.

 Konferencję należy uznać za istotny element promocji Inicjatywy Trójmorza.  

 

 

 

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}