Minister Zbigniew Rau na nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE w Kranj w Słowenii
03.09.2021
– Doceniamy solidarność instytucji UE i państw członkowskich w obliczu sztucznie wykreowanego kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią – powiedział szef dyplomacji Zbigniew Rau podczas nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE w formule Gymnich, które odbyło się w dniach 2-3 września w Kranj w Słowenii.
Podczas pierwszej sesji poświęconej aktualnej sytuacji w Afganistanie minister Rau poinformował o zorganizowanej przez Polskę ewakuacji, w wyniku której wydostano 1232 osoby i zaoferowano 45 wiz humanitarnych byłym pracownikom delegatury UE i biura Dyrekcji Generalnej ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (ECHO) w Kabulu oraz członkom ich rodzin. Szef polskiej dyplomacji opowiedział się za aktywnymi działaniami UE na rzecz przestrzegania przez Talibów standardów w dziedzinie praw człowieka, w tym praw kobiet i mniejszości. Poparł także koncepcję nawiązania współpracy z krajami regionu w celu udzielenia im wsparcia w obszarze migracji, przeciwdziałania terroryzmowi i ochrony granic. Podkreślił, że zdobycie władzy przez talibów oraz wycofanie wojsk sojuszniczych tworzy nową sytuację geopolityczną w Azji Środkowej i Południowej.
Dyskusja ministrów o stosunkach UE-Chiny potwierdziła, że relacje te opierają się na elementach partnerstwa, współzawodnictwa oraz systemowej rywalizacji. Minister Rau podkreślił, że niezbędne jest wzmacnianie zarówno dialogu transatlantyckiego, jak i z partnerami z rejonu Azji i Oceanii, zwłaszcza Indiami, Japonią, Republiką Korei, Australią, Nową Zelandią. W relacjach handlowych UE-Chiny konieczne jest zapewnienie zachowywania przez Pekin zasady wzajemności i równych szans w dostępie do rynku.
W trakcie spotkania z szefem dyplomacji Indii minister Rau opowiedział się za wzmocnieniem partnerstwa strategicznego UE-Indie, popierając w szczególności wdrażanie niedawno zawartego partnerstwa UE-Indie w dziedzinie konektywności. W nawiązaniu do majowej dyskusji przywódców UE i Indii w Porto, wyraził zadowolenie z decyzji o wznowieniu negocjacji umowy o wolnym handlu oraz umowy o ochronie inwestycji. Ministrowie omówili także wpływ wydarzeń w Afganistanie dla bezpieczeństwa regionu, w tym Indii.
W odniesieniu do presji migracyjnej na granicy z Białorusią, szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że obecny kryzys migracyjny został sztucznie wykreowany przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Docenił jednoznaczne stanowisko Komisji Europejskiej oraz solidarność ze strony instytucji UE i państw członkowskich, wyrażającą się we wsparciu politycznym i operacyjnym. Minister Zbigniew Rau zwrócił także uwagę na trwające na Białorusi represje wobec społeczeństwa obywatelskiego, w tym przedstawicieli polskiej mniejszości.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Fot. Tymon Markowski / MSZ