Misja gospodarcza polskich firm z branży ICT do Słowenii. Polsko-słoweńskie forum biznesowe w Planicy.
22.03.2024
W dniu 21 marca 2024 r. w Planicy odbyło się polsko-słoweńskie forum biznesowe w branży ICT i cyberbezpieczeństwa na temat współpracy regionalnej w ramach Inicjatywy Trójmorza z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Prezydent RSI Natasy Pirc Musar
W dniach 20-22 marca w Słowenii przebywała 25-osobowa delegacja polskich przedsiębiorców i przedstawicieli największych firm w branży ICT i cyberbezpieczeństwa. Misja gospodarcza polskich przedsiębiorców działających w sektorze technologicznym (IT, ICT, cyberbezpieczeństwo, AI) towarzysząca wizycie Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Republice Słowenii została zorganizowana we współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu, Ministerstwem Spraw Zagranicznych, słoweńskimi partnerami (SPIRIT Słowenia, klubem biznesu Triglav-Rysy) z inicjatywy Związku Cyfrowa Polska i Stowarzyszenia firm ICT w Izbie Gospodarczej Słowenii.
Forum Gospodarcze pt. Polish-Slovenian Digital Forum Planica 2024. Capturing the power of AI, assuring cybersecurity z udziałem Prezydentów Polski i Słowenii odbyło się 21 marca br. w Planicy, następnie polskie firmy miały okazję spotkać się w ramach sesji B2B z potencjalnymi partnerami słoweńskimi.
Podczas Forum, po panelach prezydenckich, na dwóch panelach eksperckich dyskutowano o wspólnych perspektywach gospodarczych Polski i Słowenii, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy w obszarach IT/ICT, AI i cyberbezpieczeństwa.
W wystąpieniu otwierającym spotkanie Prezydent RP Pan Andrzej Duda podkreślił, że Słowenia jest ważnym partnerem handlowym Polski i doskonałym rynkiem dla polskich produktów. Dodał, że w ciągu ostatnich dwóch dekad systematycznie rosły wolumeny wymiany handlowej między obu krajami. Słowenia jest kluczową destynacją dla polskich firm, które szukają możliwości rozwoju i wzrostu. Coraz więcej polskich przedsiębiorców postrzega rynek słoweński jako możliwość rozwoju biznesu lub korytarz do kolejnych destynacji. Z drugiej strony Polska jest otwarta na słoweńskich inwestorów, którym oferuje wparcie i liczne zachęty. Polska dostrzega duży potencjał rozwoju wzajemnych relacji, szczególnie jeśli chodzi o sektor ICT, cyberbezpieczeństwo, logistykę i transport. Dodał, że wiele polskich spółek jest zainteresowanych udziałem w projektach infrastrukturalnych na Słowenii, a polski know-how może okazać się bardzo przydatny w obszarze cyberbezpieczeństwa w sektorze bankowym. W ocenie Pana Prezydenta Inicjatywa Trójmorza stwarza ogromny potencjał dla rozwoju polsko-słoweńskich połączeń infrastrukturalnych. Poinformował, że obie strony rozpoczęły rozmowy na temat rozwoju strategicznej infrastruktury cyfrowej, która ma wzmacniać cyberbezpieczeństwo w regionie i rozwijać technologię Net Zero. Prezydent zauważył też, że zarówno Polska, jak i Słowenia są narażone na nasilone ataki w cyberprzestrzeni, które mają swoje źródło w inwazji Rosji na Ukrainę. Dlatego - jak mówił - warto rozwijać obustronną współpracę w zakresie cyberbezpieczeństwa i technologii informacyjnych.
Prezydent Słowenii Natasza Pirc Musar wskazała Polskę jako jednego z najważniejszych partnerów handlowych Słowenii, którego potencjał współpracy biznesowej wciąż nie jest w pełni wykorzystywany. Jak podkreśliła, oba kraje chcą zacieśnić współpracę w różnych dziedzinach: od motoryzacji, budownictwa, turystyki, bezpieczeństwa energetycznego po cyfryzację, sztuczną inteligencję i cyberbezpieczeństwo. Zwracała też uwagę, że zagrożenia cybernetyczne to obok dezinformacji główne zagrożenie współczesności i dlatego Słowenia chce wzmocnić odporność infrastruktury krytycznej na zagraniczne cyberataki. W tej kwestii liczy na wymianę wiedzy z Polską.
Dyrektor SPIRIT Słowenia Rok Capl podkreślił, że "Polska jest dynamicznym i atrakcyjnym rynkiem, z dużą populacją, dobrze wykształconą i konkurencyjną siłą roboczą oraz perspektywami wzrostu w różnych sektorach, co czyni ją doskonałym partnerem dla słoweńskich firm”, a Słowenia jest interesującym partnerem dla polskich przedsiębiorców. Wyraził głębokie przekonanie, że wspólne wysiłki i działania doprowadzą do wielu udanych relacji biznesowych między słoweńskimi i polskimi firmami w przyszłości.
Ambasador RP w Słowenii Krzysztof Olendzki podkreślił, że stabilność makroekonomiczna Polski, konkurencyjne koszty pracy i bliskość głównych rynków sprawiły, że jest ona popularnym miejscem dla inwestycji zagranicznych i wyraził przekonanie, że oba kraje będą dalej pogłębiać swoje już dobre relacje w przyszłości.
Podczas Forum, w obecności obu prezydentów porozumienie o współpracy podpisały PAIH i SPIRT; stanowić będzie ono doskonałą podstawę do wzmocnienia dalszej współpracy gospodarczej między oboma krajami. Porozumienie o ścisłej współpracy sektora cyfrowego z Polski i Słowenii podpisały natomiast Związek Cyfrowa Polska i ICT Association of Slovenia. Obie organizacje będą stanowiły platformę dla firm z obu krajów do dzielenia się wiedzą i praktykami w zakresie prowadzonych działalności cyfrowych, a także angażowały się we wspólne projekty.
Nagranie z wydarzenia można obejrzeć na kanale YT słoweńskiej agencji prasowej STA.