Narodowe Czytanie 2022 w Słowenii
21.11.2022
Studenci i wykładowcy Polonistyki Uniwersytetu w Lublanie, Polonia, polscy studenci przebywający w Słowenii w ramach programu Erasmus oraz pracownicy Ambasady RP w Lublanie z Ambasadorem RP w Słowenii Krzysztofem Olendzkim i Joanną Olendzką wzięli udział w Narodowym Czytaniu „Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza w gmachu Biblioteki Słowiańskiej w Lublanie. Więcej...
Studenci przeczytali najważniejsze utwory polskiego wieszcza: Świteziankę, Pana Twardowskiego i Romantyczność, które wybrzmiały po polsku i słoweńsku. Do czytania włączył się Ambasador Krzysztof Olendzki i Joanna Olendzka
Podczas spotkania zaprezentowano różnorodne materiały multimedialne i nowoczesne interpretacje twórczości Adama Mickiewicza przybliżające go nowym i nowym pokoleniom.
Studenci przygotowali Narodowe Czytanie pod kierunkiem dr. Marty Nowak - polskiej lektorki, której bardzo zależy, by studenci poznawali nie tylko język, ale też polską kulturę i współczesną Polskę.
W wydarzeniu wzięło udział ok. 50 osób, w tym przedstawiciele Polonii, polscy studenci przebywający w Słowenii w ramach programu Erasmus, studenci i wykładowcy Polonistyki na Uniwersytecie w Lublanie oraz pracownicy Placówki z Ambasadorem RP w Słowenii Krzysztofem Olendzkim z małżonką.
Po krótkim wprowadzeniu merytorycznym ze strony prof. Marii Wtorkowskiej, kierującej Katedrą Polonistyki w Instytucie Slawistyki na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu w Lublanie, zebrani wysłuchali „Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza.
Czytanie odbyło się w Bibliotece Słowiańskiej Mestna knjižnica Ljubljana - Slovanska knjižnica, której placówka przekazała w 2022 r. książki ofiarowane przez polskie wydawnictwa. Jak powiedział dyrektor tej instytucji p. Tomaž Miško łącznie biblioteka otrzymała 449 woluminów (jej zbiory w języku polskim wzrosły o 23 proc.) i jest to największa kiedykolwiek otrzymana przez nią donacja. Nowe publikacje już wkrótce zostaną udostępnione publicznie umożliwiając zainteresowanym dogłębne poznawanie historii i kultury Polski.
W Bibliotece Słowiańskiej można oglądać bardzo bogatą wystawę poświęconą twórczości Adama Mickiewicza i tłumaczeniom na język słoweński.