O rosyjskiej dezinformacji - seria debat i spotkań w Słowenii
29.09.2022
W dniach 28-29 września br. Ambasada RP w Lublanie zorganizowała serię wydarzeń i spotkań poświęconych problematyce rosyjskiej dezinformacji z udziałem wicedyrektora DDPK MSZ RP Piotra Skwiecińskiego. Najważniejsza debata, adresowana do szerokiego kręgu odbiorców, to okrągły stół poświęcony rosyjskiej dezinformacji, współorganizowany przez Ambasadę RP w Słowenii z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Lublanie i Słoweńską Agencją Prasową.
W debacie uczestniczyli wybitni przedstawiciele różnorodnych słoweńskich mediów: dziennikarz i korespondent RTV SLO w Moskwie Miha Lampreht, Anuška Delić, założycielka i redaktorka centrum dziennikarstwa śledczego w regionie Adriatyku ostro.si oraz Miriam Možgan, koordynator ds. zagrożeń hybrydowych i dezinformacji w MSZ, równocześnie jedna z najważniejszych słoweńskich blogerek. Wydarzenie moderował dziennikarz STA Jernej Smajdek. Debatę otworzył Ambasador RP w Słowenii Krzysztof Olendzki.
Rozmówcy szczegółowo omówili złożoność zjawiska dezinformacji i jego wpływ na politykę. Odnieśli się do genezy zjawiska wskazując konkretne przykłady fake newsów z mediów społecznościowych kreujących codzienność i negatywnie wpływających na naszą rzeczywistość konkludując, że to właśnie on-line, w social mediach wykorzystywanych przez polityków, toczą się nowe wojny o systemy wartości, demokrację i wizję świata.
W ocenie uczestników debaty w wojnach informacyjnych porażkę ponoszą wszyscy. Problem dezinformacji oraz wykorzystanie tego zjawiska przez siły autorytarne, otwarcie podważające dotychczasowy ład międzynarodowy, jest obecnie wiązany z aktywnością Rosji. Przyczyn porażek liberalnego porządku doszukujemy się w działaniu moskiewskiej machiny propagandowej, tzw. farm trolli, oraz kremlowskiej ingerencji w procesy polityczne na Zachodzie. Od wielu lat wiadomo, że Rosja jako kraj, aktywnie ingeruje w przestrzeń medialną UE i krajów sąsiednich, a także całego świata.
W debacie (transmitowanej przez placówkę, STA i KE) uczestniczyło 70 osób, a bezpośrednią transmisję oglądało prawie 500. Do 2.10. transmisję z wydarzenia odtworzyło około 4.000 widzów.