W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Słowenii

09.11.2022

W niedzielę 6 listopada br., w słoweńskie Święto Dziękczynienia, Ambasada RP w Lublanie zorganizowała w Katedrze Św. Mikołaja uroczyste obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, jako wyraz wdzięczności za wolną i suwerenną Ojczyznę.

Obchody Święta Niepodległości Polski w Słowenii

Na słoweńskie uroczystości Święta Niepodległości Polski złożyły się:

  • Msza święta solenna w intencji Ojczyzny oraz pokoju i dobrobytu Polski, którą celebrował Ks. Arcybiskup Stanislav Zore, Metropolita Lublany, w towarzystwie ks. Andrzeja Goska oraz ks. Rafała Kędzierskiego, polskich kapłanów posługujących w Słowenii i grona księży archidiecezji lublańskiej.

Msza św. rozpoczęła się odśpiewaniem Bogurodzicy, następnie liturgia, ze względu na różnorodność uczestników, prowadzona była w 4 językach – po polsku, słoweńsku, angielsku i łacinie.

Rozpoczynając liturgię Arcybiskup Stanisław Zore podziękował Opatrzności Bożej za niepodległość Polski i przedstawił rolę naszej ojczyzny w historii Europy. W wygłoszonej po polsku homilii ks. Andrzej Gosek skupił się na działaniu Opatrzności Bożej w przywracaniu Polsce niepodległości oraz jej roli we współczesnej egzystencji każdego człowieka.

  • Po mszy św. głos zabrał Ambasador RP w Słowenii Krzysztof Olendzki, który w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie tożsamości i kultury dla budowania jedności europejskiej oraz wskazał, iż wolność i równość to dwie podstawowe wartości, bez których rozwijanie integracji europejskiej, nie jest możliwe. Podkreślił też, że Polacy nie znają pojęcia „pokoju za wszelką cenę”, dlatego też jedynie sami Ukraińcy mają prawo decydować o losie swoim i swojej ojczyzny.
  • Ostatnim przejmującym punktem uroczystości był koncert Orkiestry Uniwersytetu Pedagogicznego z Krakowa pod batutą Małgorzaty Tęczyńskiej-Kęska (soliści: Magdalena Sułkowska – obój, Aleksander Mocek – klawesyn i Agnieszka Szejdewik – skrzypce). Orkiestra, grająca w różnych składach, brawurowo wykonała różnorodny program obejmujący utwory klasyczne, barokowe, muzykę filmową i kompozycje współczesne (A. M. Charpentier - Preludium z „Te Deum”, J. S. Bach - Koncert na skrzypce i obój d- moll W. A. Mozart - Symfonia „Jowiszowa” cz. 1, i muzyke polskich kompozytorów: W. Lutosławskiego, H. M. Góreckiego, W. Kilara). Na bis, po owacjach na stojąco, w pełnym symfonicznym składzie zachwyciła publiczność "Polonezem" Wojciecha Kilara, pochodzącym ze ścieżki dźwiękowej do filmu "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy.

 

To był piękny, polski wieczór w Lublanie.

Dziękujemy wszystkim Przyjaciołom Polski za udział w naszym Święcie.

https://www.facebook.com/110992738991515/posts/pfbid035A562CMntexZ4zjzCfWXB55pHdVkc5eixgSCxi1VQTXfXSHH24ELWXLUWdvzxBxQl/

 

 

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}