Odsłonięcie pomnika Adama Mickiewicza w Kranju przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę
24.03.2024
21 marca br., w Światowym Dniu Poezji, na zakończenie wizyty oficjalnej w Republice Słowenii, Prezydent RP Andrzej Duda i Małżonka Agata Kornhauser-Duda wzięli udział w uroczystym odsłonięciu pierwszego w Słowenii pomnika Adama Mickiewicza.
Prezydent RSi Natašę Pirc Musar reprezentował podczas tej uroczystości jej małżonek dr Aleš Musar. Gospodarzem ceremonii był burmistrz miasta Kranj pan Matjaž Rakovec.
Kranj, czwarte miasto Słowenii, z dumą promuje się jako miasto, z którym pod koniec życia związany był narodowy poeta słoweński France Prešeren (1800-1849). W celu zaznaczenia aktywności międzynarodowej Urzędu Miasta Kranj, w położonym w pobliżu magistratu parku miejskim, nazwanym w 2008 r. na cześć partnerskiego (od 1958 r.) miasta La Ciotat w Prowansji (Francja), począwszy od 2021 r. ustawiane są popiersia europejskich poetów z I połowy XIX wieku.
Staraniem Ambasady RP w Lublanie, dzięki zaangażowaniu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, kolejnym pomnikiem w Alei Poetów Współczesnych Prešerenowi jest popiersie Adama Mickiewicza, autorstwa związanego z Radomiem rzeźbiarza Dominika Wdowskiego. Obecność pomnika Adama Mickiewicza wśród największych europejskich pisarzy doby romantyzmu jest tym bardziej znacząca, że w twórczości Prešerena w sposób wyraźny widać inspiracje m.in. sonetami Mickiewicza, a obaj poeci utrzymywali przez pewien czas kontakt korespondencyjny.
W swoim wystąpieniu Ambasador RP Pan Krzysztof Olendzki wskazał, że pomnik Adama Mickiewicza w Kranju ma swoją wielką symbolikę. Upamiętnia on bowiem nie tylko polskiego Poetę, wielkiego promotora Wielkiej, Demokratycznej, mocnej Duchem Europy, ale przede wszystkim przyjaźń i zrozumienie nie tylko Mickiewicza i Prešerena, symbolizujących Polaków i Słoweńców w jednym duchu poezji słowiańskiej doby romantyzmu. Jest symbolem miłości do ojczyzny, szacunku dla innych kultur i języków oraz dążenia do wolności i sprawiedliwości społecznej. Pomnik ten przypomina o naszych korzeniach, naszej historii i wartościach, wspólnych dla Polaków i Słoweńców.
Wyraził wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego pięknego dzieła sztuki, przede wszystkim autorowi tego dzieła, panu Dominikowi Wdowskiemu oraz panom prof. Maciejowi Aleksandrowiczowi i dr. Jarosławowi Pajkowi z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, którzy pomogli przeprowadzić konkurs na rzeźbę Mickiewicza oraz ją wykonać.
Podziękował także przedstawicielowi firmy MAN, produkującej w polskich Starachowicach autobusy elektryczne zakupione przez miasto Kranj, panu Janowi Loewhagenowi, za sfinansowanie postumentu i montażu pomnika, a także Panu burmistrzowi Matjažowi Rakovcowi i jego współpracownikom z Urzędu Miasta Kranj.
Prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę na przypadający tego dnia Światowy Dzień Poezji oraz wskazał, że Adam Mickiewicz i France Prešeren byli nie tylko poetami tego samego czasu, ale byli przeniknięci tymi samymi narodowymi problemami i stali się symbolami walki swoich narodów o wolność i niepodległość.
Adam Mickiewicz pisał w czasach, kiedy jego ojczyzny nie było na mapach, była jego ojcowizna, była ziemia, którą nazywał swoją ojczystą, ale państwa, z którym się utożsamiał nie było, było rozgrabione – wskazywał.
Adam Mickiewicz swoją poezją walczył o swoją ojczyznę i o przetrwanie swojego narodu, podobnie jak France Prešeren – podkreślił Andrzej Duda.
Andrzej Duda dziękował za przypomnienie i docenienie naszego wielkiego poety, wieszcza narodowego – Adama Mickiewicza, w tym parku w Kranju, razem z innymi europejskimi twórcami epoki romantyzmu.
Cała wypowiedż Prezydenta RP podczas uroczystości:
Szczególnie wymowna podczas ceremonii odsłoniecia pomnika była recytacja fragmentów ballad Mickiewicza „Świteź” i „Romantyczność” w języku polskim i słoweńskim przez studentki polonistyki z Katedry Slawistyki na Wydziale Filologi Słowiańskiej Uniwersytetu w Lublanie, a także pieśni Fryderyka Chopina „Smutna rzeka” i „Życzenie” w wykonaniu muzyków Weroniki Partyka (saksofon) i Daniel Šimek (akordeon).