Otwarcie wystawy „Andrzej Wróblewski.Poczekalnia.”
16.10.2020
W dniu 15. października br. w Moderna Galerija, jednym z najbardziej prestiżowych muzeów sztuki nowoczesnej w Europie, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy polskiego malarza Andrzeja Wróblewskiego.
Na wystawę składa się ponad 120 dzieł Andrzeja Wróblewskiego z lat 1955–1957. Jest to pierwsza zagraniczna prezentacja, która skupiająca się na ostatnich latach twórczości artysty. Pośród nich dużą grupę stanowią prace niewystawiane nigdy wcześniej lub niepokazywane od ponad 60 lat. Ekspozycja jest największym przedsięwzięciem w 8-letniej historii działalności Fundacji Andrzeja Wróblewskiego, która realizuje misję promocji twórczości artysty w Polsce i na świecie.
Obrazy zgromadzone na wystawie "Poczekalnia" (prezentowane w sześciu przestrzeniach, których łączna powierzchnia wynosi ponad 800 m2) układają się w aktualny opis stanu zawieszenia, samotności, wyobcowania, w jakim znaleźliśmy się z powodu pandemii, zagrożeń klimatycznych, zmian politycznych i społecznych na świecie. Ta problematyka i aktualność wystawy była szeroko komentowana przez jej kuratorów (Wojciecha Grzybowskiego, Magdalenę Ziółkowską i Marko Jenko) i widzów wskazujących na nowe wspólne polsko-słoweńskie obszary. Wystawa porusza się wokół sześciu tematów. Najbardziej interesującym dla słoweńskiego odbiorcy jest pierwszy, zatytułowani delegaci. Jest on rekonstrukcja podróży, którą Wróblewski odbył w 1956 r. do Jugosławii. Na wystawie pojawiają się również dzieła artystów z byłej Jugosławii stanowiące kontekst dla prac Wróblewskiego.
Ekspozycji towarzyszy publikacja-katalog pod tym samym tytułem, wydana w języku angielskim, z esejami krytycznymi, prezentacją archiwaliów, zdjęciami z podróży Wróblewskiego oraz reprodukcjami 200 obrazów artysty. Katalog współwydany i dystrybuowany jest przez prestiżowe niemieckie wydawnictwo Hatje Cantz we współpracy z IAM.
Wystawa potrwa do 10 stycznia 2021.
O wystawie „Andrzej Wróblewski. Waiting Room” opowiadają Wojciech Grzybała i Magdalena Ziółkowska.