Podziękowania dla Polski podczas pożegnania Ambasadora Krzysztofa Olendzkiego i Joanny Olendzkiej na zakończenie misji w Słowenii
28.06.2024
20 czerwca br. w Nuncjaturze Apostolskiej w Lublanie odbyło się uroczyste pożegnanie Ambasadora RP Krzysztofa Olendzkiego z małżonką przez korpus dyplomatyczny akredytowany w Lublanie.
Podczas swojego wystąpienia podsumowującego ponad czteroletnią misję Ambasadora Olendzkiego w Słowenii, Nuncjusz Apostolski i dziekan korpusu dyplomatycznego Ks. Arcybiskup Jean-Marie Speich podkreślił niezwykłą aktywność i skuteczność polskiego Ambasadora, który „wyniósł stosunki bilateralne na najwyższy poziom”. Ambasador Olendzki nie tylko biegle włada kilkoma językami, ale potrafi doskonale, jako znawca historii i stosunków miedzynarodowych, przedstawiać konteksty aktualnych wydarzeń i budować głębokie relacje międzyludzkie - zaznaczył nuncjusz Speich.
Podziękował on również Pani Joannie Olendzkiej, że w sposób bardzo aktywny pełniła rolę małżonki Ambasadora RP, reprezentujac wielokrotnie swój kraj podczas licznych wydarzeń kulturalnych, religijnych, charytatywnych i sportowych w Słowenii, inicjujac zarazem wiele ważnych projektów.
W swoim wystąpieniu Ambasador Olendzki podkreślił, iż jego misja w Słowenii przypadła na niezwykły czas, czas pandemii COVID-19, pełnoskalowej agresji rosyjskiej na Ukrainę, wzmożonych ataków cybernetycznych i dezinformacyjnych na państwo słoweńskie oraz polską ambasadę, w końcu na czas katastrofalnej powodzi, która nawiedziła Słowenię w sierpniu 2023 roku.
Wspomniał również o pierwszej od 2008 roku oficjalnej wizycie państwowej Prezydenta RP w tym kraju, jaka miała miejsce w końcu marca 2024 roku. Podkreślił przy okazji niezwykłą rolę Joanny Olendzkiej w realizacji jego misji dyplomatycznej oraz pracy Ambasady RP w Lublanie.
Na zakończenie wyznał, iż niedoceniana tak często Słowenia, oferuje olbrzymi ukryty potencjał kulturalny i gospodarczy, a także wiele możliwości współpracy politycznej, które czekają na cierpliwe odkrywanie.