W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polish Heritage Day w Słowenii, czyli historia o sztuce, miłości i wędrówce z Polski do Włoch, która zakończyła się w Słowenii

27.05.2023

„Moje dzieło na chwałę Bożą” – tak podpisywał swoje rzeźby w głównych ołtarzach słoweńskich kościołów polski rzeźbiarz Piotr Żiwobski, który pod koniec XVIII wieku przybył do Słowenii i stworzył tu niepowtarzalny styl rzeźby późnobarokowej.

Polish Heritage Days w Słowenii

Tegoroczne obchody Polish Heritage Days w Słowenii zostały zorganizowane przez Ambasadę RP w Lublanie w sobotę 27 maja w miejscowości Podbrezje w gminie Naklo, gromadząc 50-osobową grupę uczestników –Polaków i przyjaciół Polski mieszkających w Słowenii. Miejscowy kościół parafialny św. Jakuba został wyposażony w latach 1785-1795 w piękne późnobarokowe dzieła polskiego rzeźbiarza i snycerza Piotra Żiwobskiego, który po roku 1772 przez ok. 30 lat pracował w Słowenii, przede wszystkim w regionie Górnej Krainy.  

Piotr Żiwobski urodził się w Polsce w 1750. Około roku 1772 przybył do Słowenii podróżując z Krakowa do Rzymu, gdzie miał dalej doskonalić kunszt snycerza. W Słowenii poznał swoją przyszłą żonę, założył rodzinę i osiedlił się tu na stałe, nigdy nie dotarłszy do Włoch.

W roku 1780 został zarejestrowany w lublańskim cechu cieśli, rzeźbiarzy i snycerzy, a w 1788 otrzymał zamówienie od parafii w Podbrezje na wykonanie ołtarza głównego oraz ołtarzy bocznych tutejszego kościoła parafialnego. Realizacja tego zamówienia spowodowała następne i przez kolejne prawie 30 lat Żiwobski pracował w kościołach regionu Gorenjska w północno-zachodniej części Słowenii.

Wszystkie swoje rzeźby Żiwobski podpisywał hasłem „Moje dzieło na chwałę Bożą”. Twórczość Żiwobskiego została odkryta na nowo kilka lat temu przez słoweńskich historyków sztuki (dr Blaž Resman), którzy uznali ją za ważny wkład Polski w rozwój sztuki późnego baroku w Słowenii.

Witając uczestników wydarzenia Ambasador Krzysztof Olendzki podkreślił, że Dni Dziedzictwa Polskiego, obchodzone w maju na całym świecie, są okazją do świętowania wielkich historycznych i współczesnych osiągnięć Polski i Polaków. W tym roku w szczególny sposób, w obliczu wojny w Ukrainie, odwołujemy się do hasła Solidarność dla Wolności. Celem Dni Dziedzictwa Polskiego jest także promowanie polskiej kultury oraz polskiego wkładu w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne poza granicami Kraju. Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć krótki film promujący Dni Dziedzictwa Polskiego w całym świecie i otrzymali okolicznosciowe nalepki z logo Polish  heritage Days.

Gości powitał burmistrz miejscowej gminy Naklo pan Ivan Meglić, która od 15 lat współpracuje blisko z Nakłem nad Notecią, zaś rolę przewodników pełnili państwo Deglica i Jożef Perne ze Stowarzyszenia Kulturalnego Tabor w Podbrezju, inicjatorzy odsłonięcia w 2020 r. przed kościołem św. Jakuba popiersia Piotra Żiwobskiego wśród zasłużonych mieszkańców okolicy. Zarówno słoweńscy, jak i polscy uczestnicy Dnia Dziedzictwa byli pod ogromnym wrażeniem kunsztu rzeźbiarskiego Piotra Żiwobskiego, którego styl nadał późnobarokowy charakter rzeźbie sakralnej w regionie Gorenjska na kolejne dziesięciolecia.

Pod popiersiem rzeźbiarza, wykonanym przez studenta lublańskiej ASP Denisa Vučka, złożone zostały biało-czerwone kwiaty, a w dalszej części spotkania, na terenie gospodarstwa sadowniczego Matijovc uczestnicy spotkania mieli okazję do integracji i rozmów o polsko-słoweńskiej bliskości kulturowej.

Bardzo dziękujemy wszystkim za obecność i dobre humory. Szczególne podziękowania składamy naszym gospodarzom: Panu Burmistrzowi Gminy Nakło Ivanowi Megličowi oraz Państwu Dragicy i Jozefowi Perne ze Stowarzyszenia Kulturalnego Tabor Podbrezje, a także gościnnemu Gospodarstwu Matijovc.

#PolishHeritageDays

/Joanna Olendzka/

 

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}