Polska muzyka barokowa inauguruje w Lublanie prezydencję Polski w Grupie Wyszehradzkiej
14.07.2020
Koncert Wrocław Baroque Ensemble pod patronatem Ambasady RP w Słowenii zainaugurował w Lublanie przewodnictwo Polski w Grupie V4.
W kościele św. Jakuba w Lublanie 14 lipca 2020 r. w ramach Ljubljana Festiwal odbył się koncert muzyki polskiego baroku w wykonaniu Wrocław Baroque Ensamble pod batutą Andrzeja Kosendiaka. W programie koncertu znalazły się między innymi takie utwory jak: „Magnificat” Jacka Różyckiego, „Veni Domine” Marcina Mielczewskiego, „Sonata” Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego czy „Completorium” Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego.
„Barok jest na trwale wpisany w DNA Europy Środkowej, a jego kulturalna i polityczna spuścizna wciąż determinuje naszą codzienność” – powiedział w swoim wystąpieniu Krzysztof Olendzki, Ambasador RP w Słowenii.
W koncercie wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych Słowenii, w tym przewodniczący Rady Narodowej, izby wyższej parlamentu Słowenii, pan Alojz Kovšca, Bojan Pograjc, Sekretarz Stanu ds. polityki bezpieczeństwa i polityki zagranicznej w Kancelarii Premiera Rządu Słowenii, korpus dyplomatyczny, mieszkańcy Lublany, turyści i goście festiwalu.
W dniu koncertu w Dzienniku Delo ukazał się artykuł opisujący fascynującą historie odnalezienia zagrabionych w czasie II wojny światowej skarbów polskiej muzyki barokowej.
Nawiązując do rozpoczynającego się przewodnictwa Polski w Grupie Wyszehradzkiej Ambasador Olendzki dodał, że musimy dziś nade wszystko wrócić do normalności i znaleźć właściwą odpowiedź na niespotykany do tej pory światowy kryzys spowodowany pandemią COVID-19.
Grupa Wyszehradzka poszukuje nowych rozwiązań dla całej Unii Europejskiej. Silna V4 buduje silną Europę – dodał na zakończenie Ambasador Olendzki.
#PLV4Pres
/Joanna Olendzka/