W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-ukraińsko-słoweński wieczór w Šentjošt nad Horjulom

13.05.2023

W sobotę 13 maja br. na zaproszenie Towarzystwa Kulturalnego Šentjošt oraz lokalnej wspólnoty mieszkańców Ambasada RP w Słowenii zorganizowała projekcję filmu „Wymazać Naród” w reż. Tomasza Grzywaczewskiego w ramach wydarzenia kulturalnego zatytułowanego „Jeszcze będzie wiosna w Ukrainie. Wieczór poświęcony ukraińskiej kulturze”.

Wystąpienie Ambasadora Krzysztofa Olendzkiego
W trakcie wykładu wygłoszonego przed projekcją filmu Ambasador Krzysztof Olendzki mówił o przyczynach rosyjskiego imperializmu oraz o celach, jakie państwo rosyjskie stawia sobie wobec Ukrainy, a także całej Europy Środkowej. Przypomniał przyczyny rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz przedstawił skalę zaangażowania polskiej administracji rządowej i publicznej, organizacji pozarządowych oraz obywateli w pomoc dla Ukrainy i jej mieszkańców.
 
Po projekcji filmu odbył się koncert fortepianowy młodej ukraińskiej pianistki Ewy Czemodanovej, mieszkanki Charkowa, która wraz z rodzicami Ludmiłą i Aleksandrem, znalazła schronienie i pracę w Šentjošt. Wieczór zakończył krótki występ słowno – muzyczny, podczas którego odczytano wspomnienia słoweńskiego żołnierza wcielonego do Wermachtu, który w trakcie II wojny światowej został uratowany przez Ukraińców oraz fragmenty pamiętników Ukraińców, którzy w zeszłym roku znaleźli schronienie w Šentjošt.
 
Wieczorowi towarzyszyła wystawa prac ukraińskiego artysty Aleksandra Czemodanova.
W wydarzeniu wziął udział Burmistrz Gminy i przedstawiciele władz gminy oraz liczni mieszkańcy.
 
Podczas wizyty w Šentjošt nad Horjulem Ambasador Krzysztof Olendzki z małżonką Joanną Olendzką odwiedzili lokalne atelier konserwacji, modlili sie przy memoriale ofiar zbrodni komunistycznych dokonanych na mieszkańcach wioski w latach 1942 – 1943 i 1945 oraz zwiedzili miejscowy kościół parafialny.
 
/Joanna Olendzka/

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}