Prezentacja polskiego przemysłu zbrojeniowego, bezpieczeństwa, ochrony i ratownictwa na targach SOBRA
25.09.2021
W dniach 23-25 września br., w miejscowości Gornja Radgona odbyły się 8. Międzynarodowe Targi Obronności, Bezpieczeństwa, Ochrony i Ratownictwa SOBRA, na których Ambasada RP w Lublanie zorganizowała polskie stoisko.
SOBRA to największe w Słowenii przedsięwzięcie wystawiennicze w branży. W tegorocznych targach udział wzięło 115 wystawców z 13 krajów, prezentujących produkty z branży Security & Defence, sprzęt wojskowy, przeciwpożarowy, pojazdy specjalistyczne, wyposażenie do walki z katastrofami. Dodatkowo w targach zaprezentowano wyposażenie będące na wyposażeniu armii RSI oraz policji, straży pożarnej i innych słoweńskich służb.
Zmieniające się uwarunkowania w obszarze bezpieczeństwa, obronności i ochrony stwarzają polskim firmom zbrojeniowym możliwość zaistnienia na słoweńskim rynku. W 2021 r. Słowenia rozpoczęła realizację inwestycji wynikających z ustawy dot. inwestycji w słoweńskiej armii, na mocy której do 2026 r. wojsko otrzyma 780 mln euro na realizację projektów inwestycyjnych i modernizacyjnych, Słowenia zobowiązała się do zwiększenia wydatków na obronność do 2% PKB do 2035 r.
Targi oferują możliwość prezentacji szeroko rozumianego potencjału polskiego przemysłu obronnego i obrony cywilnej (uzbrojenie klasyczne, sprzęt rakietowy i materiały wybuchowe, sprzęt specjalistyczny; sprzęt gaśniczy i ratowniczy; sprzęt transportowy (kołowy, gąsienicowy i pływający), w tym do celów specjalnych; sprzęt radioelektroniczny i optoelektroniczny; urządzenia i oprogramowanie dla łączności i informatyki; urządzenia metrologiczne; urządzenia i sprzęt infrastruktury obronnej; sprzęt inżynieryjny; artykuły żywnościowe i urządzenia do przygotowywania posiłków oraz przechowywania i transportu żywności, sprzęt i materiały medyczne, indywidualne środki opatrunkowe). Targom towarzyszą liczne prezentacje praktyczne, w tym również pokazy i manewry.
Tegoroczne targi SOBRA uroczyście otworzył Minister Obrony Narodowej Matej Tonin, a zakończyło je wystąpienie podsumowujące Ministra Spraw Wewnętrznych Alesa Hojsa.
Stoisko zorganizowane przez placówkę było udostępnione do prezentacji materiałów oraz rozmów przedstawicieli polskich firm z kontrahentami słoweńskimi (szczególnie przedstawicielami tutejszego MON i SZ).
Zmieniające się uwarunkowania w obszarze bezpieczeństwa, obronności i szeroko rozumianych działań ochronnych stwarzają polskim firmom możliwość zaistnienia na słoweńskim rynku. Tutejsze siły zbrojne, służby porządkowe i organy ochrony granic zwiększają swoje budżety. Udział w targach pozwolił na poinformowanie potencjalnych odbiorców słoweńskich o oferowanych przez polskie firmy produktach i usługach.