Prezentacja raportu "Sektor ICT w krajach Inicjatywy Trójmorza" w Radzie Państwowej Słowenii
16.11.2023
16 listopada 2023 r. z inicjatywy Ambasady RP w Lublanie na wspólnym posiedzeniu Komisji Stosunków Międzynarodowych i Spraw Europejskich oraz Komisji Gospodarki, Handlu, Turystyki i Finansów Rady Państwowej Republiki Słowenii (30 na 50 Radców wyższej Izby parlamentu Słowenii plus przedstawiciele klastrów sektora ICT) odbyła się prezentacja raportu Sektor ICT w krajach Inicjatywy Trójmorza, którą przedstawił Michał Kanownik, prezes Cyfrowej Polski i przedstawiciel Koalicji Cyfrowej Europy Środkowo-Wschodniej. Wiecej...
W wydarzeniu wzięli również udział Ambasador RP w Słowenii oraz Przewodniczący Rady Państwowej Marko Lotrič, którzy wygłosili przemówienia otwierające.
Ambasador RP podziękował przedstawicielom Rady Państwowej za możliwość prezentacji Raportu i dodał, że jest świadomy ważnej roli tej instytucji i zaangażowania Radnych na rzecz rozwoju Słowenii i całej UE. Zwrócił uwagę na dane, które dowodzą, że gospodarka krajów Europy Środkowej rozwijała się i nadal rozwija niezwykle szybko i zbliża się do krajów Europy Zachodniej. Jest to możliwe dzięki dobrej współpracy, a także niezwykle zdolnym zasobom ludzkim w regionie, jak również rosnącej innowacyjności oraz szybkiemu rozwojowi sektora ICT. Poprawa połączeń – zarówno infrastruktury transportowej, jak i bardziej miękka forma łączności, łączność cyfrowa, w której duży nacisk należy położyć na cyberbezpieczeństwo - umożliwia dalszy rozwój gospodarki, w tym SME. Wskazał również na konieczność rozwoju lokalnych sieci 5G, w tym konkurencyjność polskich technologii, np. rozwiązań oferowanych przez polską firmę IS-Wireless, jak i budowanie autonomicznych chmur oraz ochrony lokalnych baz danych. Ambasador podkreślił, że potencjał rozwoju gospodarczego i przełomu cyfrowego w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej jest ogromny, a wymiana dobrych praktyk w regionie, współpraca i wzajemna pomoc mają ogromne znaczenie, ponieważ mogą umożliwić nie tylko doganianie krajów ‘starej UE’ ale również przełomowe inicjatywy. Realizacja strategicznie ważnych projektów w regionie może mieć pozytywny wpływ na potencjał i rozwój gospodarczy oraz jakość życia mieszkańców każdego z państw członkowskich, a także na wzrost bezpieczeństwa regionu w obliczu zagrożenia rosyjskiego i chińskiego.
Przewodniczący Rady Państwowej, Marko Lotrič, określił Inicjatywę 3SI jako ważną platformę współpracy gospodarczej, mającą na celu integrację i promowanie zrównoważonego rozwoju, poprawę połączeń transportowych między północą a południem Europy oraz między Wschodem a Zachodem. Oprócz wzmocnienia infrastruktury transportowej, ma ona również na celu budowanie łączności cyfrowej i realizację różnych projektów dywersyfikacji energii prowadzących do poprawy niezależności energetycznej. Wskazał również na jej wagę w wzmacnianiu spójności i jedności UE oraz utrzymywaniu dobrych stosunków transatlantyckich.
W prezentacji raportu Pan Michał Kanownik, prezes Cyfrowej Polski i przedstawiciel Koalicji Cyfrowej Europy Środkowo-Wschodniej szczegółowo omówił dane statystyczne i perspektywy rozwoju sektora ICT w regionie, w szczególności odnosząc się do pozycji RSI oraz roli sektora w gospodarce słoweńskiej i w UE. Wskazał również znaczenie współpracy regionalnej w ramach koalicji branży cyfrowej – CEE Digital Coalition – którą tworzy 19 organizacji reprezentujących ten sektor z 12 krajów Europy Środkowo–Wschodniej, do której należy również Słoweńska Izba Gospodarcza. Sektor ICT państw Inicjatywy Trójmorza charakteryzuje się szybkim tempem rozwoju, o czym świadczy trwały wzrost udziału wartości dodanej w PKB, powstające miejsca pracy a także dynamika obrotów handlowych. Chociaż kraje Trójmorza – poza Estonią – nie zajmują czołowych miejsc w przypadku poziomu rozwoju cyfrowego, mierzonego przez indeks DESI, to jednak na przestrzeni lat zmniejszają dystans do lidera. Najszybciej taka konwergencja występuje w zakresie cyfrowych usług administracji. Pięć krajów 3SI (Słowenia, Austria, Litwa, Chorwacja, Estonia) znajduje się powyżej średniej UE w kategorii integracja technologii cyfrowych, zawierającej wskaźniki dotyczące wykorzystania technologii cyfrowych przez firmy. Słowenia zajmuje drugie miejsce pod względem wykorzystania ICT na rzecz zrównoważenia środowiskowego oraz jest liderem w 3SI w trzech podkategoriach. Michał Kanownik, podkreślił znaczenie cyberbezpieczeństwa, nie tylko w kwestiach militarnych, ale szeroko rozumiane, gdzie skutecznie chronić muszą się wszystkie instytucje, administracja publiczna, przedsiębiorstwa i każdy obywatel z osobna, co jest jednym z kluczowych obszarów współpracy w ramach Koalicji ICT. Jej celem jest m.in. wspólnego wypracowywanie stanowisk dot. potrzeb branży i bycie wspólnym głosem gospodarek IT w regionie wobec rządów krajowych i przywództwa UE. MK zwrócił uwagę, iż kraje 3SI są zróżnicowane pod względem rozwoju i kompetencji, jednak wiele je łączy. Bardzo dobre perspektywy są poparte faktem, że sektor ICT w krajach 3SI charakteryzuje się szybkim tempem rozwoju, wskazał również największe wyzwania - potrzeby inwestycyjne, które tylko obszarze cyfrowym wynoszą około 160 mld USD (fundusz 3SI to 1 mld euro), niewystarczające zasoby kadrowe i konieczność współpracy na rzecz promocji nowych kompetencji i tworzenie podstaw do edukacji kadr na możliwie najniższym poziomie szkolnictwa. Swoje wystąpienie zakończył „Powinniśmy wykorzystać dziejową szansę i wspólnie w regionie Trójmorza zbudować europejską Dolinę Krzemową”
Po prezentacji Raportu wypowiedział się Nenad Šutanovac, przedstawiciel Izby Gospodarczej Słowenii, przedstawiając duże znaczenie i korzyści dla Słowenii jako małego kraju w zakresie wzmocnienia współpracy w sektorze ICT w regionie. Podkreślił w szczególności obszary danych i sztucznej inteligencji. Odnosząc się do specyfiki krajowej zwrócił uwagę lukę między zapotrzebowaniem na specjalistów IT a rzeczywistą sytuacją na rynku pracy (rocznie w RSI wchodzi na rynek pracy 1200-1500 absolwentów na wszystkich szczeblach, potrzeby to około 6000-8000). Następnie Michał Kanownik i Nenad Sutanovac rozmawiali o współpracy cyfrowej w regionie z członkami słoweńskiej Rady Państwowej. Radni, którzy wzięli udział w debacie, zgodzili się, że Słowenia powinna zwracać większą uwagę i wspierać rekrutację odpowiednich talentów w przyszłości, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Wskazali również konieczność dobrych regulacji podatkowych, które wspierać będą zainteresowanie talentów pracą w RSI.