W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekcja filmu „1939. Oblężenie Warszawy”

29.11.2023

W ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej dotyczącej odszkodowań za szkody wyrządzone agresją i okupacją niemiecką w l. 1939-1945 Ambasada RP w Lublanie zorganizowała w Parku Historii Wojskowości w Pivce 29 listopada 2023 roku wieczór muzealny połączony z projekcją polskiego filmu dokumentalnego „1939. Oblężenie Warszawy”.

Projekcja filmu „1939. Oblężenie Warszawy”

Film przedstawia oryginalne materiały archiwalne amerykańskiego korespondenta i filmowca Juliena Bryana (1899-1974), który z niezwykłą odwagą udał się do Warszawy podczas niemieckiego ataku na Polskę i był kronikarzem tragicznych wydarzeń podczas niemieckiego bombardowania i oblężenia Polski stolica z aparatem. W filmie w reż. Eugieniusza Strarky wykorzystano niemal zapomniane materiały archiwalne, które zestawiono z wypowiedziami niektórych uwiecznionych na nich osób.

W wydarzeniu wzięli udział historycy II wojny światowej, prawnicy, lokalni politycy, a wśród publiczności znalazła się zamieszkująca Słowenię Polonia.

Uczestników wydarzenia przywitał dyrektor Parku Historii Wojskowości Pivka, mag. Janko Boštjančič, który w swoim krótkim wystąpieniu podkreślił znaczenie ożywiania pamięci historycznej, zaznaczając, iż zapominanie o historii prowadzi do jej powtarzania. Zgodnie z zaleceniami projekcja stanowiła wstęp do dyskusji poświęconej tematyce niezapłaconych przez Niemcy Polsce reparacji. Emisję filmu poprzedziło wystąpienie Ambasadora RP K. Olendzkiego, który przedstawił w sposób skrótowy naturę niemieckiej agresji na Polskę oraz niemieckiego systemu okupacyjnego w naszym kraju. Podkreślił, iż o ile Niemcy starali się przepracować swoją odpowiedzialność za Holocaust, redukując pamięć o II wojnie światowej do ludobójstwa Żydów, tak znajomość zbrodni dokonywanych przez w Polsce jest przez nich wypierana. Podkreślił też, iż termin „zbrodnie nazistowskie” w odniesieniu do Polski jest ahistoryczny, bowiem zbrodni dokonywali zwykli Niemcy, a nie tylko członkowie NSDAP. Przypomniał przy tym, iż państwo niemieckie, które wypłaciło reperacje wojenne ponad 70 państwo (np. Nowej Zelandii) odmawiało i odmawia zadośćuczynienia Polsce. Ambasador K. Olendzki podkreślił także, iż pozostawienie zbrodni i okupacji niemieckiej w Polsce nierozliczonych wpływa bezpośrednio na umacnianie się poczucia bezkarności Rosji, która aktualnie dokonuje zniszczeń, zbrodni i rabunków w Ukrainie.

Film spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem i pozytywnymi ocenami widzów, w projekcji uczestniczyło prawie 70 osób, które następnie długo dyskutowały o nierozwiązanych kwestiach reparacji, wyrażając zdziwienie, że kwestia ta nie została uregulowana przez Niemcy.

Ambasador RP wpisał się do Księgi Wrażeń Gościa Honorowego, wyrażając szczerą wdzięczność Parkowi za możliwość projekcji filmu, którego przesłanie przestrzega przed powtórzeniem się tragedii wojennych w przyszłości.

Przy tej okazji Ambasador Olendzki przekazał Parkowi Historii Wojskowości w Pivce egzemplarz „Raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej 1939-1945”, który stanowi cenne uzupełnienie zbiorów muzealnej biblioteki.

 

 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}