ROK 2023 – ROKIEM SOLIDARNOŚCI POLSKO – SŁOWEŃSKIEJ - PODSUMOWANIE
15.01.2024
Co zapamiętamy z minionego 2023 roku? Z pewnością był to rok, który z dumą możemy nazwać Rokiem Solidarności w relacjach polsko-słoweńskich. Podsumujmy zatem...
Ambasada RP w Lublanie skupiła się w minionym roku nie tylko na prezentacji Polski jako kraju, którego społeczeństwo buduje dynamicznie rozwijającą się i innowacyjną gospodarkę, którego kultura inspiruje twórców na całym świecie, ale także kraju ludzi odpowiedzialnych za losy Europy i jej sąsiadów, troszczących się o bezpieczeństwo w wymiarze militarnym oraz ludzkim. Kraju, którego naczelną dewizą jest SOLIDARNOŚĆ.
Solidarność Polski w Ukrainą stała się motywem przewodnim wielu projektów realizowanych przez Ambasadę RP w Słowenii. Prezentacja wystawy „Mamo ja nie chcę wojny" oraz wielokrotne pokazy filmu „Wymazać naród", jak również rajd rowerowy #CyclingForUkraine w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Roweru, a także aktywny udział w manifestacjach poparcia dla Ukrainy w całej Słowenii, jak i wypowiedzi oraz wywiady na temat polskiego wsparcia dla walczącego Kijowa były widocznymi manifestacjami naszej solidarności z Ukrainą, dostrzeżonymi przez tutejsze media.
Jednak najważniejszym działaniem pokazującym siłę i efektywność polskiej solidarności było wsparcie Ambasady dla ofiar powodzi, jaka nawiedziła Słowenię na początku sierpnia 2023 r. Nie tylko koordynowaliśmy pomoc ze strony PCK oraz Caritas Polska, a także wspieraliśmy Grupę Zadaniową 2. Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia, która przybyła do Słowenii by odbudowywać mosty i usuwać skutki powodzi. Dzięki naszym staraniom Konferencja Episkopatu Polski ogosiła dzień 15 sierpnia Dniem Ogólnopolskiej Solidarności ze Słowenią i zbiórki na rzecz powodzian słoweńskich we wszystkich kościołach w Polsce. W jej efekcie Caritas Polska przekazała Caritas Słowenia 1 mln 200 tys. EURO. W ten sposób staliśmy się rzeczywistymi budowniczymi mostów solidarności między Polską i Słowenią.
Równoległy rozwój gospodarczy to także forma solidarności regionalnej. Równomierny rozwój poszczególnych państw Europy Środkowej – Polski i Słowenii stanowi o zamożności całego regionu. Dlatego Ambasada RP w Lublanie była promotorem i współorganizatorem sześciu ważnych konferencji i seminariów biznesowych zawierających komponent B2B, adresowanych nie tylko do firm słoweńskich i polskich, ale, tak jak w przypadku konferencji Airport Innovation Roundtable for Central Europe, organizowanej ze stowarzyszeniem portów lotniczych EŚ V4+Airports, również do firm z regionu, jak również z Wielkiej Brytanii, Francji oraz Dalekiego Wschodu. Motywem przewodnim tych działań był rozwój connectivity oraz idei współpracy polsko – słoweńskiej na rzecz rozwoju infrastruktury cyfrowej w ramach Inicjatywy Trójmorza. Stąd też głównym adresatem naszych działań były firmy ICT. Osobno chcieliśmy zwrócić uwagę na obecność polskich firm z sektora zielonych technologii, które dzięki akceleratorowi GreenEvo zaprezentowały się na Bled Water Forum.
Dużo energii poświęciliśmy także w pamięci o wspólnej historii. Obchodząc 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego zwróciliśmy uwagę na wspólne losy zachodnich Słowian w XIX oraz nasze dążenia do zachowania tożsamości kulturowej i niezależności politycznej. Rocznica wybuchu Powstania Styczniowego pozwoliła także na zwrócenie uwagi na walkę Ukraińców i Białorusinów o ich wolność i niepodległość. Równoległość oraz wspólnota losów Polaków i Słoweńców została także podkreślona w ramach projektu upamiętnienia gen. Stanisława Maczka oraz Polaków - żołnierzy galicyjskich pułków armii austriackiej, którzy walczyli nad rzeką Sočą, na froncie austriacko – włoskim.
Ugruntowaliśmy również pozycję Polski jako kustosza pamięci o ofiarach Holocaustu oraz ofiarach niemieckich systemów okupacyjnych jako główny partner obchodów Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu. Ważnym elementem działań w tym zakresie była prezentacja słoweńskiego tłumaczenia książki „Ochotnik" J. Fairweather oraz poświęconego rodzinie Ulmów filmu „Historia jednej zbrodni". Jednocześnie budując więzy współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego złożyliśmy wspólny wieniec w barwach PL , FR i DE dla upamiętnienia ofiar Niemiecko – Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Mauthausen – Podljubelj.
Polskie dziedzictwo było przez nas prezentowane poprzez huczne obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Warsztaty naukowe, konkursy fotograficzne oraz plastyczne w Lublanie i Nowej Goricy ciszyły sie wielka frekwencją i ogromna popularnoscią.
Natomiast podczas Polish Heritage Days z dumą prezentowaliśmy kopię Konstytucji 3 Maja oraz przypomnieliśmy polskiego rzeźbiarza Piotra Żibowskiego, twórcy „baroku goreńskiego". Na zakończenie roku zaprezentowaliśmy natomiast kolekcję szopek bożonarodzeniowych ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Są one znakomitym instrumentem polskiej dyplomacji kulturalnej. Tworzą nastrój i zwracają uwagę na wspólnotę doznań.
Nie zapomnieliśmy o tym, że „polska kultura inspiruje". Dlatego też wspólnie z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina wsparliśmy I Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny w Lublanie, przyznając nagrodę za najlepsze wykonanie utworów Fryderyka Chopina. Zorganizowaliśmy także koncert laureatki ubiegłorocznego XVI. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Hina Maeda wystąpiła ze towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Słoweńskiego Radia i Telewizji pod dyrekcją Thomasa Sanderlinga. Koncert składał z utworów polskich i słoweńskich, Slavko Osterca, Henryka Wieniawskiego i Andrzeja Panufnika. Orkiestra RTVSLO otrzyma la także partyturę „Mazura" z opery „Halka" St. Moniuszki, który to utwór na stałe wejdzie do repertuaru orkiestry. Inspirowaliśmy także słoweńską publiczność poezją Wisławy Szymborskiej oraz pracami polskich artystów malarzy w ramach projektu Polskiej Ambasady Sztuki - Polish Art Embassy.
Ważną częścią działalności Ambasady RP w Słowenii była realizacja projektów mających na celu propagowanie Inicjatywy Trójmorza, szczególnie w obszarze współpracy portów oraz sektora ICT. Budowa konektywności między Polską i Słowenią jest kluczowa dla wzrostu dynamiki dwustronnej współpracy gospodarczej.
A oto podsumowanie najważniejszych projektów minionego roku w porządku chronologicznym wraz z linkami do szczegółowego opisu wydarzeń:
STYCZEŃ
1. 13.01.2023 – Spotkanie z polskimi studentami Erasmusa w Słowenii
https://www.gov.pl/web/slowenia/spotkanie-z-polskimi-studentami-erasmusa-w-slowenii
2. 24.01.2023 - Spotkanie z Polsko-Słoweńską Grupą Parlamentarną w Zgromadzeniu Narodowym RSI
3. 26.01.2023 – Wykład z okazji 160. Rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego
https://www.gov.pl/web/slowenia/wyklad-z-okazji-160-rocznicy-wybuchu-powstania-styczniowego
4. 27.01.2023 - Projekcja filmu „Warszawa – Miasto Podzielone"
5. 28.01.2023 - Dyplomacja narciarska, czyli XXX Jubileuszowy Bieg Biznesmenów, Dyplomatów i Polityków
6. Spotkanie z Przewodniczącym Rady Państwowej RSI Marko Lotričem
https://www.gov.pl/web/slowenia/spotkanie-z-przewodniczacym-rady-panstwowej-rsi-marko-lotriem
LUTY
7. 13.02-15.02.2023 - Warsztaty i wykłady w ramach projektu „Najnowsza polska leksyka – w aspekcie kulturowym"
8. 23.02.203 – Wieczór solidarności z Ukrainą
https://www.gov.pl/web/slowenia/wieczor-solidarnosci-z-ukraina
9. 24.02.2023 – Solidarność dla wolności
https://www.gov.pl/web/slowenia/solidarnosc-dla-wolnosci
10. 24.02.2023 – Polska na wiecu poparcia dla Ukrainy
https://www.gov.pl/web/slowenia/Polska-na-wiecu-poparcia-dla-ukrainy
MARZEC
11. 1.03.2023 _ Złoty medal dla Piotra Żyły w słoweńskiej Planicy
https://www.gov.pl/web/slowenia/zloty-medal-dla-piotra-zyly-w-planicy
12. 4.03.2023 - Nagroda specjalna Ambasadora RP w Słowenii Krzysztofa Olendzkiego za najlepsze wykonanie utworów Fryderyka Chopina podczas I Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Lublanie
13. 6.03.2023 – Wspólna polsko-słoweńska edycja znaczka poświęconego Emilowi Korytce
14. 10.03.2023 – Projekcja filmu „Wymazać Naród" w Lublanie
https://www.gov.pl/web/slowenia/projekcja-filmu-wymazac-narod-w-lublanie
15. 13.03.2023 – Ambasador godności człowieka – wywiad z Joanną i Krzysztofem Olendzkimi na temat roli Jana Pawła II w dziejach świata, Europy i Polski oraz w ich osobistej historii życia
16. 16.03.2023 – Wywiad Ambasadora Krzysztofa Olendzkiego dla Tygodnika Domowina na temat imperializmu rosyjskiego i jego dramatycznych skutków dla Ukrainy, Europy i świata w czasie ostatniego roku pełnoekranowej agresji Rosji na Ukrainę.
https://www.gov.pl/web/slowenia/wywiad-ambasadora-krzysztofa-olendzkiego-dla-tygodnika-domovina
17. 17.03.2023 – Wizyta w Słowenii Ministra ds. Unii Europejskiej Szymona Szynkowskiego vel Sęka
18. 29.03.2023 – Strażnicy pamięci – rozmowy na temat upamiętnienia więźniów i ofiar obozu Mauthausen-Podljubelj
19. 30.03.2023 - Spotkanie Ambasadorów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii z Prezydium Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Słowenii oraz z Sekretarzem Stanu ds. Bezpieczeństwa w Kancelarii Premiera RSI Andrejem Benedejčičem
20. 31.03.2023 "Najlepsze pomysły i praktyki zrównoważonego rozwoju" - polsko – słoweńskie forum gospodarcze
KWIECIEŃ
21. 14.04.2023 – Wizyta Ambasadora Krzysztofa Olendzkiego w Velenje
https://www.gov.pl/web/slowenia/wizyta-ambasadora-krzysztofa-olendzkiego-w-velenje
22. 15.04.2023 – Wiosenne warsztaty z języka polskiego i wiedzy o Polsce w Słowenii
https://www.gov.pl/web/slowenia/wiosenne-warsztaty-z-jezyka-polskiego-i-wiedzy-o-polsce-w-slowenii
23. 17.04.2023 – O niszczeniu ukraińskiego dziedzictwa kulturowego w Muzeum Edukacji w Lublanie - kolejna prezentacja filmu "Wymazać Naród" w Słowenii
24. 18.04.2023 – Ambasador Krzysztof Olendzki w Novej Goricy o polskiej prezydencji w Radzie UE w trakcie Europejskiej Stolicy Kultury w Novej Goricy/Gorizii w 2025 roku
25. 19.04.2023 - 80. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim
https://www.gov.pl/web/slowenia/80-rocznica-wybuchu-powstania-w-getcie-warszawskim
26. 23.04.2023 – Polacy w słoweńskim ruchu oporu 1941-1945 – pamiętamy!
https://www.gov.pl/web/slowenia/pamietamy--polacy-w-slowenskim-ruchu-oporu-1941---1945
27. 26.04.2023 - „Demon v demokraciji" - prezentacja słoweńskiego tłumaczenia książki Prof. Ryszarda Legutki „Triumf człowieka pospolitego"
28. 27.04.2023 – 120. rocznica urodzin Tine Debeljaka
https://www.gov.pl/web/slowenia/120-rocznica-urodzin-tine-debeljaka
MAJ
29. 2.05.2023 – Dzień Polonii i Polaków Za Granicą, Dzień Flagi RP i Święto Konstytucji 3 Maja
https://www.gov.pl/web/slowenia/dzien-flagi-rp-i-swieto-konstytucji-3-maja
30. 4.05.2023 – Prezentacja Konstytucji 3-Maja w Bibliotece Słowiańskiej w Lublanie
https://www.gov.pl/web/slowenia/prezentacja-konstytucji-3-maja-w-bibliotece-slowianskiej-w-lublanie
31. 9.05.2023 – Nowe okno na Polskę w Słowenii – inauguracja działu Polonia w Bibliotece Słowiańskiej w Lublanie
32. 13.05.2023 - Polsko-ukraińsko-słoweński wieczór w Šentjošt nad Horjulom wraz z pokazem filmu „Wymazać Naród"
https://www.gov.pl/web/slowenia/polsko-ukrainsko-slowenski-wieczor-w-sentjost-nad-horjulom
33. 27.05.2023 – Polish Heritage Day w Słowenii, czyli historia o sztuce, miłości i wędrówce z Polski do w Włoch, która zakończyła się w Słowenii
CZERWIEC
34. 2.06.2023 – Udział Joanny Olendzkiej w przygotowaniach do Kiermaszu Dyplomatycznego 2023
35. 3.06.2023 – Rajd rowerowy przez Słowenię pod hasłem #CyclingForUkraine z okazji Światowego Dnia Roweru
36. 4.06.2023 – 550. urodziny Mikołaja Kopernika podczas Pikniku Naukowego w centrum Lublany
https://www.gov.pl/web/slowenia/urodziny-mikolaja-kopernika-w-trakcie-pikniku-naukowego-w-lublanie
37. 5.06.2023 – Polscy archeolodzy podczas 8. Edycji Festiwalu Epoki Żelaza w Novo Mesto
https://www.gov.pl/web/slowenia/polscy-archeolodzy-na-8-edycji-festiwalu-epoki-zelaza-w-novo-mesto
38. 9.06.2023 – Debata na temat Trójmorza w Amerykańskiej Izbie Gospodarczej w Lublanie. Gościem honorowym debaty – Ambasador RP Krzysztof Olendzki
39. 7- 9.06.2023 – Wizyta w Słowenii Wieceminister Klimatu i Środowiska połączona z Misją Gospodarczą Greenevo – Akceleratora Zielonych Technologii https://www.gov.pl/web/slowenia/misja-gospodarcza-greenevo--akceleratora-zielonych-technologii-w-slowenii
40. 10.06.2023 - Wspólny wieniec od Polski, Francji i Niemiec podczas uroczystości upamiętniających 78. rocznicę wyzwolenia obozu w Mauthausen-Podljubelj
41. 12.06.2023 – Wywiad Ambasadora Krzysztofa Olendzkiego dla Tygodnika Demokracija
https://www.gov.pl/web/slowenia/wywiad-ambasadora-krzysztofa-olendzkiego-dla-tygodnika-demokracija
LIPIEC
42. 20.07.2023 - Spotkanie Ambasadora RP Krzysztofa Olendzkiego z Przewodniczącym Rady Państwowej RSI Marko Lotričem na temat konferencji lotnisk Europy Środkowej
43. 25.07.2023 - O Trójmorzu w Słowenii – wizyta Ambasadora Krzysztofa Olendzkiego na Uniwersytecie Primorska w Koprze
44. 27.07.2023 - Śladami Prof. France Stele, Konsula Honorowego RP w l. 1935-1941
https://www.gov.pl/web/slowenia/sladami-france-stele
SIERPIEŃ
45. 1.08.2023 – Godzina „W" w Ambasadzie RP w Lublanie
https://www.gov.pl/web/slowenia/godzina-w-w-ambasadzie-rp-w-lublanie
46. 2.08.2023 - O Koperniku, astronomii, badaniach naukowych i polsko-słoweńskiej współpracy akademickiej – wizyta Ambasadora Krzysztofa Olendzkiego i Joanny Olendzkiej w Uniwersytecie w Novej Goricy
47. 06.08.2023 - Polski Czerwony Krzyż ruszył na pomoc walczącej z powodziami Słowenii
48. 07.08.2023 – Caritas Polska uruchomiła zbiórkę na pomoc dotkniętej kataklizmem Słowenii
https://www.gov.pl/web/slowenia/caritas-polska-uruchomila-zbiorke-na-pomoc-dotknietej-kataklizmem-slowenii
49. 10.08.2023 - Wojsko Polskie na ratunek zmagającej się ze skutkami powodzi Słowenii
50. 15.08.2023 - 15 sierpnia 2023 ogłoszony przez polski Episkopat Dniem Ogólnopolskiej Solidarności ze Słowenią
51. 22.08.2023 – Druga edycja Festiwalu Filmowego Wisła w Słowenii
https://www.gov.pl/web/slowenia/2-edycja-festiwalu-wisla-w-slowenii
52. 23.08.2023 – Obchody Black Ribbon Day w Słowenii
https://www.gov.pl/web/slowenia/obchody-black-ribbon-day-w-slowenii
53. 29.08.2023 – Polska obecność na Forum Strategicznym w Bledzie
https://www.gov.pl/web/slowenia/polska-obecnosc-na-forum-strategicznym-w-bled
54. 30.08.2023 – Wystawa polskich malarzy młodego pokolenia Art of Nature w Novej Goricy
https://www.gov.pl/web/slowenia/wystawa-art-of-nature-2023-w-nowej-goricy
55. 31.08.2023 – Otwarcie Mostu Solidarności zbudowanego przez polskie wojska inżynieryjne w zniszczonej przez powódź słoweńskiej Mežicy
https://www.gov.pl/web/slowenia/otwarcie-mostu-solidarnosci-w-slowenskiej-mezicy
WRZESIEŃ
56. 10.09.2023 – Beatyfikacja Rodziny Ulmów i jej echa medialne w Słowenii
https://www.gov.pl/web/slowenia/beatyfikacja-rodziny-ulmow-i-jej-echa-medialne-w-slowenii
57. 13.09.2023 – Otwarcie kolejnego mostu zbudowanego przez polskie wojska inżynieryjne w dotkniętej przez powodzie Słowenii
58. 16.09.2023 - Podziękowania dla polskich żołnierzy od Europejskiego Komisarza ds. Rozwoju i Pomocy Humanitarnej Janeza Lenarčiča
59. 17.09.2023 – Obóz sportowo-językowy dla młodej Polonii
https://www.gov.pl/web/slowenia/oboz-sportowo-jezykowy-dla-mlodej-polonii
60. 17.09.2023 - Opisy nadniemeńskiej przyrody w Alpach Julijskich - Narodowe Czytanie 2023 w Słowenii
61. 17.09.2023 - Piknik dla Polonii i Przyjaciół Polski 2023
https://www.gov.pl/web/slowenia/piknik-dla-polonii-i-przyjaciol-polski-2023
62. 18.09.2023 - Spotkanie Ambasadorów państw NATO z przedstawicielami Komisji Obrony Narodowej Parlamentu Słowenii przy moście zbudowanym przez polskich żołnierzy
63. 18.09.2023 – Konferencja Airport Innovation Roundtable for Central Europe