W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Słoweńska premiera Doliny Issy. Rok Czesława Miłosza - 2024.

14.05.2024

3. edycję Festiwalu Wisła – Dni Filmu Polskiego w Słowenii "Festiwal "Wisła" zainaugurował pokaz "Doliny Issy" reż. Tadeusza Konwickiego. Projekcja filmu (ekranizacja powieści Czesława Miłosza) wpisuje się w obchody Roku Miłosza 2024, zorganizowanego z okazji dwudziestej rocznicy śmierci twórcy.

Dolina_Issy

Uroczysta inauguracja 3. Festiwalu Wisła w Słowenii odbyła się we wtorek, 14 maja o 18.30 w Mestna knjižnica Ljubljana - Slovanska knjižnica z udziałem ambasadora RP w Słowenii Pana Krzysztofa Olendzkiego, który witając gości powiedział „Dolina Issy jest filmem o Polakach, o utraconej ojczyźnie, o utraconej ziemi do której nie ma powrotu, filmem opowiadającym losy mojej rodziny i losy ponad 2 milionów Polaków. Filmem opowiadającym o niezwykłym wieloetnicznym bogactwie Kresów, pokazującym obraz społeczności, w której wszyscy są różni, ale nikt nie jest obcy. ”

Słowo wstępne przed seansem Doliny Issy w reżyserii Tadeusza Konwickiego wygłosiła literaturoznawczyni i filmoznawczyni Lidija Rezonicnik z Katedry polonistyki FF UL.

Film jest ekranizacją powieści Czesława Miłosza pod tym samym tytułem. Dolina Issy uchodzi za powieść krańcowo "niefilmową". Pozbawiona wyrazistej fabuły, stanowi rodzaj poetyckiej podróży w krainę dzieciństwa. Swobodnie łączą się w niej postaci rzeczywiste i baśniowe. Reżyser z rezygnował z logika fabularnej konstrukcji na rzecz logiki emocji, związanych z miejscami, wydarzeniami i przeżyciami wywołanymi. Podobieństwo losów reżysera i pisarza (obaj urodzeni na Litwie i wygnani z niej przez zawieruchę wojenną), wspólna tęsknota za "krajem lat dziecinnych" oraz prośby i namowy krewnych noblisty przekonały Konwickiego do podjęcia się ekranizacji. Swą wizję wzmocnił wybranymi wierszami poety, recytowanymi na tle wielkomiejskich pejzaży. Zarys intrygi rekompensują fantastyczne zdjęcia Jerzego Łukaszewicza.

Dolina Issy to film poetycki, subtelny, wyidealizowany, pełen nostalgii pokazujący utracony czas niewinności.

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}