W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkania w szkołach regionu Prekmurje w związku z uroczystym rozdaniem nagród w Międzynarodowym Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży

26.01.2022

Ambasador RP Krzysztof Olendzki wraz z małżonką Joanną Olendzką odwiedzili szkoły regionu Prekmurje w Ragašovici i Kuzmie, gdzie wręczyli nagrody i wyróżnienia uczniom profesora Mateja Gidera, którzy zwyciężyli w Międzynarodowym Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży zorganizowanym przez Galerię i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu.

Spotkanie Ambasadora Krzysztofa Olendzkiego i Joanny Olendzkiej z dyrekcją, nauczycielami i uczniami szkoły w Kuzmie

Dziękujemy Dyrekcji szkół, wszystkim nauczycielom i uczniom za niezwykle uroczystą organizację spotkania. Jesteśmy pod wrażeniem talentów uczniów, ich pięknych występów oraz zainteresowania Polską. Pragniemy wyrazić także wielką wdzięczność Burmistrzowi Edvardowi Mihalicowi oraz Dyrektorowi Urzędu Gminy Kuzma Milanowi Matišowi za udział w uroczystości rozdania nagród.

Po raz 22. toruńska Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka zorganizowała Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży. Na konkurs nadesłano prawie 5 tysięcy prac z 29 krajów. 

22. edycja Międzynarodowego Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży odbyła się w szczególnym czasie - czasie lockdownów, dystansu społecznego, zamkniętych szkół, nauki zdalnej, czasie utrudnionych kontaktów uczniów z nauczycielami, często także braku możliwości korzystania z pracowni plastycznych.

Na konkurs nadeszło prawie 5 tysięcy prac: linorytów, papierorytów, kolografii, litografii, suchorytów, serigrafii, akwafort i akwatint, świadczących zarówno o ogromnej inwencji twórczej uczestników konkursu, jak i zaangażowaniu ich nauczycieli. Podobnie jak w latach ubiegłych najwięcej prac nadesłano z ośrodków europejskich, głównie ze Słowacji, Słowenii, Rosji, Czech i Polski. Nie zabrakło jednak także interesujących grafik z krajów bardziej odległych, a nawet egzotycznych, takich jak Chiny, Indie, Malezja czy Tajlandia. 

Z tego bogatego, różnorodnego zbioru jurorzy wybrali liczący 769 prac zestaw, który zaprezentowany zostanie na wystawie pokonkursowej. Wśród prezentowanych prac znajdują się też te wyróżnione nagrodami, zarówno indywidualnymi, które przyznano 80 uczestnikom, jak i nagrodami zbiorowymi za najlepsze kolekcje, które w tym roku trafiły właśnie miedzy innymi do szkół w Rogasovci i Kuzmie w Słowenii.

Wszystkim uczniom profesora Mateja Gidera, którzy wzięli udział w konkursie bardzo dziękujemy, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy.   
/Joanna Olendzka/
 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}