W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie Ambasadorów państw NATO z przedstawicielami Komisji Obrony Narodowej Parlamentu Słowenii przy moście zbudowanym przez polskich żołnierzy

18.09.2023

18 września br. z inicjatywy Ambasady RP w Lublanie przy moście zbudowanym przez polskich saperów w mieście Gornji Grad odbyło się spotkanie w formule szefów misji państw NATO z dowództwem WZZ Słowenia, przedstawicielami słoweńskiej Komisji Obrony Narodowej niższej izby parlamentu RSI wraz z jej przewodniczącym dr Martinem Premkiem.

Spotkanie Ambasadorów Państw NATO przy moście zbudowanym przez polskich saperów

Spotkanie zostało zainaugurowane złożeniem meldunku przez dowódcę WZZ ppłka Marcina Malinowskiego Ambasadorowi RP w Słowenii Krzysztofowi Olendzkiemu, który następnie wraz z przewodniczącym M. Premkiem w asyście ppłka M. Malinowskiego dokonali przeglądu pododdziału WZZ. Ambasador Olendzki w obecnosci przedstawicieli wszystkich państw NATO podziękował polskim inzynierom wojskowym za budowanie mostów solidarnosci między Polską a Słowenią poprzez szybką, profesjonalną i niezwykle skuteczną pomoc po powodziach, jakie dotknęły Słowenię w sierpniu br. 

Po ceremonii ppłk. M. Malinowski oprowadził członków Komisji Obrony oraz przybyłych ambasadorów i dyplomatów po wybudowanym moście, odpowiadając na pytania dotyczące szczegółów logistycznych operacji (transport z Polski, sprzęt, zakwaterowanie). Następnie w specjalnie przygotowanym na ten cel namiocie zlokalizowanym obok mostu oficerowie WZZ przedstawili detale przedsięwzięcia, w tym jego założenia operacyjne oraz przybliżyli szczegóły realizacji planu działań CIMIC będącego częścią działań WZZ Słowenia.

Po zakończeniu części wojskowej spotkania głos zabrał Ambasador Albanii Pӓllumb  Qazimi, który przedstawił zasady funkcjonowania operacji CIMIC w ramach struktur NATO.

Następnie Przewodniczący Komisji Obrony podziękował Polsce oraz żołnierzom WZZ Słowenia za miesiąc ciężkiej i niezwykle efektywnej pracy polegającej na budowie mostów, usuwaniu zniszczonych konstrukcji, czyszczeniu i regulacji koryt rzek, naprawie dróg oraz pomocy poszczególnym gospodarstwom domowym w usuwaniu skutków powodzi.

Ostatnią częścią spotkania był poczęstunek, w trakcie którego obecni mieli okazję swobodnej rozmowy ze słoweńskimi parlamentarzystami oraz polskimi żołnierzami. Szczególnie zainteresowanie wzbudziła możliwość rozmowy z polskim oficerem CIMIC, którego wypytywano o szczegóły realizacji planów CIMIC w ramach misji w natowskim kraju europejskim.

 

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}