W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wirtualne zwiedzanie „Auschwitz in Front of Your Eyes” dla słoweńskiej młodzieży podczas 10. Festiwalu Tolerancji w Lublanie

08.11.2024

W ramach programu 10. jubileuszowego Festiwalu Tolerancji „Dom Innych” w Lublanie, podczas poranków edukacyjnych (w dniach 5-8.11.) po raz pierwszy zaprezentowano w Słowenii aplikację „Auschwitz in Front of Your Eyes”, innowacyjne narzędzie umożliwiające wirtualne (grupowe i indywidualne) zwiedzanie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

auschwitx

Dzięki tej technologii podczas 4 poranków blisko 400 osób mogło doświadczyć wyjątkowej podróży po Miejscu Pamięci, które wprowadziło ich w realia i tragedie związane z Holokaustem i historią II wojny światowej. W wirtualnym zwiedzaniu Auschwitz uczestniczyli uczniowie szkół średnich z Lublany i Trbovlje wraz z ich nauczycielami, przedstawiciele urzędu miejskiej gminy Lublana oraz administracji rządowej RSi. Przed rozpoczęciem pierwszego zwiedzania, w krótkim wystąpieniu podkreśliłem rolę Polski jako strażnika pamięci o Holokauście, powiedziałem też, że przed laty jako rówieśnik obecnych na sali słoweńskich licealistów odwiedziłem Auschwitz-Birkenau po raz pierwszy i że jest to doświadczenie formacyjne.

Wirtualna wycieczka była nie tylko technologicznym osiągnięciem, ale także wyjątkową lekcją historii i pamięci. Uczestnicy mieli okazję, poprzez interaktywną aplikację, zanurzyć się w opowieści o codziennym życiu więźniów, ich cierpieniach i walce o przetrwanie. Z pomocą multimedialnych materiałów, archiwalnych fotografii, prac artystycznych oraz świadectw Ocalałych, wirtualne zwiedzanie oddało atmosferę tamtych tragicznych wydarzeń. Aplikacja pozwalała uczestnikom na interakcję z przewodnikiem, co umożliwiło zadawanie pytań i głębsze zrozumienie historii tego miejsca.

Dzięki aplikacji „Auschwitz in Front of Your Eyes”, opracowanej we współpracy z Fundacją Auschwitz-Birkenau oraz firmami AppsFlyer i Diskin, uczestnicy mieli możliwość odwiedzenia niektórych niedostępnych na co dzień części obozu, które na co dzień znajdują się poza regularną trasą zwiedzania. Ta nowatorska technologia umożliwia pokazanie trudnych treści historycznych w ich autentycznym kontekście, oferując jednocześnie nową, intymną formę edukacji.

Ta inicjatywa edukacyjna i technologiczna stała się kluczowym punktem programu Festiwalu Tolerancji, angażując uczestników emocjonalnie i intelektualnie, oraz stając się inspiracją do refleksji nad wartościami człowieczeństwa, odpowiedzialności i pamięci historycznej.

Wirtualne zwiedzanie wzbogaciły refleksje uczestników oraz dyskusja z młodzieżą na temat wpływu pamięci historycznej na współczesne społeczeństwo. Opowieść polskich przewodników wzbudziła wśród młodych uczestników wiele emocji, zachęcając ich do refleksji nad tematami pamięci, odpowiedzialności i człowieczeństwa.

Międzynarodowy Festiwal Tolerancji prezentuje corocznie filmy fabularne i dokumentalne poświęcone szeroko rozumianej problematyce tolerancji i pamięci ofiar Holokaustu. Wydarzenie organizowane jest przez Centrum Kultury Żydowskiej w Lublanie i Mini Teater, przy wsparciu Ministerstwa Kultury Republiki Słowenii oraz Miasta Lublany i ambasad z siedzibą w Lublanie. Ambasada RP w Lublanie jest stałym partnerem wydarzenia. Festiwal Tolerancji to wydarzenie pozwalające na prezentację ważnych treści w narracji zgodnej z polską racją stanu i we właściwym kontekście historycznym, kulturowym i społecznym. Festiwal stanowi płaszczyznę dialogu, na której w sposób nie konfrontacyjny jesteśmy w stanie przekazywać nasz aktualny przekaz wynikający z polskiej polityki historycznej oraz inspirować gospodarzy do podobnych działań. Program i wydarzenia spotykają się z dużym zainteresowaniem publiczności i mediów.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}