W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspólna polsko - słoweńska emisja znaczka pocztowego poświęconego Emilowi Korytce

06.03.2023

06.03.2023 był pierwszym dniem obiegu wspólnej polsko-słoweńskiej emisji filatelistycznej poświęconej Emilowi Korytce (1813-1839), polskiemu etnografowi, badaczowi i propagatorowi folkloru Słowenii, autorowi pięciotomowego dzieła „Sloveńske pésni krajnskiga naroda”, wyd. 1939-1844.

Wspólna polsko - słoweńska emisja znaczka pocztowego poświęconego Emilowi Korytce

Wspólna edycja znaczka pocztowego jest dla Poczta Polska i Pošta Slovenije okazją do przypomnienia tej zasłużonej postaci. Na znaczku przedstawiono profil Emila Korytki na tle rękopisu jego wiersza. Na kopercie widnieje zdjęcie nagrobka i napisu na pomniku.

Korytko pozostaje jednym z Polaków najbardziej zasłużonych dla kultury słoweńskiej. Po dwuletnim pobycie w austriackim więzieniu śledczym za rozpowszechnianie Mickiewiczowskich Ksiąg Narodu Polskiego i Pielgrzymstwa Polskiego, został w styczniu 1837 r. wraz z Bogusławem Horodyńskim (działaczem niepodległościowym i powstańcem listopadowym) karnie zesłany do Lublany, położonej w odległej od Galicji prowincji Monarchii Habsburskiej. Emil Korytko, jako etnograf z ówczesnej szkoły lwowskiej poświęcił wszystkie swoje siły Słoweńcom, kolekcjonując i wydając słoweńskie pieśni ludowe. Zaprzyjaźnił się z najwybitniejszym poetą słoweńskim Francem Prešernem, uczył Słoweńców języka polskiego i zaznajamiał ich z naszą kulturą. Zaczął przekonywać Słoweńców do zachowania swojego rodzimego dziedzictwa literackiego, a jako etnograf poświęcił się zbieraniu ludowych pieśni słoweńskich i dzięki wydaniu ich w zbiorze „Sloveńske pésni krajnskiga naroda” (1839-44) wszedł do grona najwybitniejszych twórców kultury słoweńskiej. W czerwcu roku 1838 wydał odezwę Der freuden des Slaventhums in Krain nawołującą do gromadzenia dziedzictwa intelektualnego i materialnego związanego z folklorem regionu Krajiny. Zgromadzone przez niego zbiory etnograficzne przyczyniły się do powołania osobnego działu strojów ludowych w lublańskim “Rudolphinum”.

Po śmierci w 1839 r., jako jeden z czołowych krzewicieli i propagatorów słoweńskiej kultury narodowej, został pochowany wśród wielu zasłużonych dla Słowenii osobistości na cmentarzu Navje w Lublanie, gdzie zachowała się zabytkowa tablica nagrobna, reprodukowana na kopercie FDC. Projekt znaczka wykonał słoweński grafik Marko Prah, przy wykorzystaniu fragmentu rękopisu Korytki oraz jego profilu (nie zachował się żaden inny jego portret).

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}