W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspólny wieniec od Polski, Francji i Niemiec podczas uroczystości upamiętniających 78. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Mauthausen – Ljubelj

10.06.2023

W sobotę 10 czerwca br. Ambasador RP w Słowenii Krzysztof Olendzki, Ambasador Niemiec Adrian Pollmann i Chargé d'Affaires Francji Samantha Bonbayl złożyli wspólny wieniec w kolorach narodowych Polski, Francji i Niemiec podczas uroczystości upamiętniających 78. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Ljubelj, filii obozu Mauthausen Gusen. Więcej...

Wspólny wieniec od Polski, Francji i Niemiec podczas uroczystości upamiętniających 78. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Podljubelj, filii obozu Mauthausen – Gusen

10 czerwca br. na terenie dawnego obozu koncentracyjnego KZ-Loibl Süd powyżej miejscowości Podljubelj w Słowenii odbyły się obchody 78. rocznicy jego wyzwolenia. Obóz funkcjonował w okresie od marca 1943 do maja 1945 jako przymusowe miejsce pracy oraz miejsce kaźni dla więźniów systemu obozów Mauthausen. Na ponad 1000 więźniów, którzy przewinęli się przez KZ-Loibl Süd, Polacy byli drugą po Francuzach (stanowiących ok. połowy więźniów) grupą etniczną w liczbie ok. 400 osób.

Obóz koncentracyjny pracy Ljubelj, jedna z czterdziestu dziewięciu filii obozu Mauthausen, został założony przez Niemcy w celu budowy tunelu poniżej przełęczy Ljubelj na strategicznie ważnym połączeniu drogowym przez pasmo Karawanków. Obóz Ljubelj został otwarty w czerwcu 1943 r., kiedy wprowadzono do niego pierwszych 330 internowanych. Większość z nich była więźniami politycznymi, ale niektórzy zostali internowani za odmowę pracy przymusowej lub zostali schwytani podczas nalotów. Więźniowie pochodzili z różnych krajów, w większości z Francji, Polski, Rosji, Jugosławii, ale także z Czech, Norwegii, Grecji, Belgii, Włoch, Holandii, Luksemburga, Niemiec i Austrii. Słoweńscy więźniowie, w liczbie 110, pochodzili głównie z więzień dla uchodźców. Ze względu na niekompletne rejestry transportów więźniów, dokładna liczba internowanych nie jest znana, ale szacuje się, że w obu obozach KZ-Loibl Süd i KZ-Loibl Nord (po austriackiej stronie granicy) przebywało około 1800 internowanych.

Podczas ewakuacji obozu na północ przez przekopany już tunel na początku maja 1945 r., Niemcy zburzyli zabudowania obozowe w celu zatarcia śladów. Dziś przy terenie dawnego obozu znajdują się tablice informacyjne w sześciu językach (słoweńskim, angielskim, niemieckim, francuskim, polskim i rosyjskim), pomnik J'ACCUSE- OSKARŻAM oraz wystawa muzealna, za którą odpowiada muzeum w Tržiču i kuratorka Jana Babšek. Teren byłego obozu Ljubelj został uznany przez Słowenię za pomnik o znaczeniu krajowym.

W tym roku głównym gościem uroczystości upamiętniających wyzwolenie obozu była przewodnicząca Zgromadzenia Państwowego RSI Urška Klakočar Zupančič.

Obecni byli także: Matej Arčon – minister ds. stosunków między RSI a słoweńskimi wspólnotami narodowymi w krajach sąsiednich oraz między RSI a Słoweńcami na całym świecie, Borut Sajovic – były wieloletni burmistrz gminy Tržič, na której terenie znajduje się memoriał, od 2022 r. przewodniczący grupy parlamentarnej partii rządzącej Gibanje Svoboda (Ruch Wolności), burmistrz gminy Tržič Peter Miklič, przewodniczący Związku Stowarzyszeń Bojowników o Wartości Walki o Wyzwolenie Narodowe Słowenii Marijan Križman oraz wiceprzewodnicząca francuskiego stowarzyszenia Amicale Mauthausen Danyèle Régerat.

Korpus dyplomatyczny reprezentowany był przez ambasadorów Austrii, Czech, Niemiec i Polski oraz zastępców Francji i Wielkiej Brytanii.

#Pamiętamy  #WeRemember  
#TrójkatWeimarski   #WeimarTriangle

14 czerwca  #NarodowyDzieńPamięciOfiarNiemieckichNazistowskichObozówKoncentracyjnychiObozówZagłady

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}