W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wykład dr Andreja Benedejčiča z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w kontekście relacji polsko-słoweńskich

26.01.2023

Z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego​ Ambasada RP w Lublanie we współpracy ze Słoweńską Akademią Nauk (SAZU) zorganizowała wykład okolicznościowy zatytułowany „Powstanie Styczniowe w kontekście relacji polsko – słoweńskich”. Wykład wygłosił znany słoweński dyplomata dr Andrej Benedejčič, absolwent Uniwersytetu w Harvardzie, pełniący obecnie funkcję sekretarza stanu ds. bezpieczeństwa i polityki międzynarodowej w Kancelarii Premiera Słowenii. Więcej...

160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego - wykład w Słowenii

Jako wprowadzenie do wykładu posłużył krótki spot przygotowany przez MSZ z okazji rocznicy. Placówka przygotowała także słoweńsko-angielską wersję broszury NCK zawierającej ryciny ilustrujące wydarzenia powstańcze.

Prelegent w sposób niezwykle erudycyjny, a jednocześnie przystępny dla niewprowadzonej w temat publiczności, przedstawił skrótowo genezę oraz historię przebiegu Powstania, główne reakcję  słoweńskiej prasy i opinii publicznej z epoki na powstanie, a także nakreślił główne wątki dziewiętnastowiecznej debaty nt. tworzenia się tożsamości narodowej i kulturowej narodów zachodniosłowiańskich w XIX, zwracając uwagę na rolę m.in. Mickiewicza, Palackyego i Prešerna. Znaczna część wykładu poświęcona była także olbrzymiemu znaczeniu  A. J. Czartoryskiego i obozu Hotelu Lambert w rozwoju słowiańskich ruchów politycznych. Prelegent rozwinął też wątek współpracy polsko – słoweńskiej w czasach gdy premierami rządów Austrii byli odpowiednio A. Bach i K.F. Badeni, odnosząc te kwestie do elementów przyczyn i skutków Powstania Styczniowego. Istotnym wątkiem poruszonym przez Benedejčiča była kwestia destrukcyjnej roli rosyjskiego imperializmu dla tworzenia się i umacniania tożsamości narodowej i kulturowej zachodniej słowiańszczyzny. W tym kontekście poruszył on kwestię taktycznego podchodzenia Słoweńców do współpracy z Rosją, tak w okresie 1863 – 64, jak i na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to Rosjanie jako pierwsi zaczęli używać nazwy „Słowenia” (od nas: jako pierwszy uznał język słoweński za odrębny w roku 1823 Kazimierz Kucharski, profesor Uniwersytetu Warszawskiego). Wskazał przy tym przewagę praktycznego myślenia Słoweńców nad ich silnymi związkami emocjonalnymi z Polską, podkreślając jednocześnie silne wpływy polskiej myśli politycznej oraz kultury na kształtowanie się polityki Słowenii.

Wprowadzenie do wykładu wygłosił Prof. Milček Komelj z SAZU oraz Ambasador RP w Słowenii Krzysztof Olendzki.

Wykład wzbudził duże zainteresowanie wśród korpusu. Uczestniczący w wykładzie dyplomaci i akademicy podkreślali, iż nie tylko uzyskali oni wiedzę i szerszą perspektywę konfliktu polsko – rosyjskiego z roku 1863, ale także zrozumieli korzenie agresji Rosji na Ukrainę.

Zaproszenie na wydarzenie podpisali Ambasador RP oraz Prezes Słoweńskiej Akademii Nauk. SAZU udostępniła na tę okazję swoją główną salę.

 

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}