W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wykłady akademickie Ambasadora Krzysztofa Olendzkiego nt. geopolitycznej pozycji Polski oraz jej historii w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę

22.11.2022

W ostatnim czasie Ambasador Krzysztof Olendzki wygłosił dwa wykłady na temat geopolitycznej pozycji Polski w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Wykład_Ambasadora_Krzysztofa_Olendzkiego

Pierwszy z wykładów noszący tytuł „Czy Polska jest w stanie wojny? Regionalne konsekwencje agresji rosyjskiej na Ukrainę” skierowany był do publiczności skupionej wokół głównego prywatnego uniwersytetu słoweńskiego – Nova Univerza w Lublanie w ramach Wykładów Europejskich organizowanych przez Jean Monet Chair.

Drugi wykład Ambasadora Krzysztofa Olendzkiego pt. ”Polska polityka zagraniczna w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę” został wygłoszony do członków podyplomowego studium doktoranckiego dyplomacji i stosunków międzynarodowych na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Lublańskiego. Wykład zgromadził grupę ponad 50 doktorantów i studentów uczelni, w tym także grono studentów przebywających w Lublanie w ramach programu Erasmus. Był także transmitowany w ramach wewnętrznej sieci uczelni.

W wystąpieniu Ambasador Olendzki skupił się na następujących elementach:

  1. Ewolucja geopolitycznej pozycji Polski od XVI do XXI w.
  2. Fundamenty kultury politycznej Polski: demokracja szlachecka; walka o wolność, niepodległość, samostanowienie i demokrację jako główne elementy racji stanu Polski (filozofia polityczna ks. A. J. Czartoryskiego);
  3. Dynamika i natura stosunkow posko – rosyjskich.
  4. Geopolityczna sytuacja Polski i Ukrainy w czasach Wersalskiej Konferencji Pokojowej.
  5. Stosunki polsko – ukraiński i polsko – rosyjskie w latach 1991 – 2022. Idee geopolityczne Giedroycia i Mieroszewskiego
  6. Geopolityczne położenie Polski w ramach UE.
  7. Polska a NATO i USA.
  8. Polska wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz aktualnych rosyjskich celów strategicznych.

Po 90 minutach wykładu wywiązała się długa, bo ok. 40 min. dyskusja, której motywem przewodnim była kwestia ew. zawieszenia broni oraz doprowadzenia do pokoju  między walczącymi stronami. Ambasador Olendzki wyjaśnił słuchaczom naturę rosyjskiego imperializmu oraz wskazał na konieczność zachowania podstawowych praw regulujących stosunki międzynarodowe, w tym prawa do samostanowienia i prawa do obrony, a także ochrony praw ludzkich.

 

{"register":{"columns":[]}}