Wystawa „Pielgrzymka do gwiazd” poświęcona Mikołajowi Kopernikowi w Instytucie Św. Stanisława w Lublanie
24.05.2024
24 maja br. w Instytucie św. Stanisława w Lublanie Ambasada RP w Słowenii zaprezentowała wystawę planszową pt. „Pielgrzymka do gwiazd”, ofiarowaną placówce przez Akademię Kopernikańską.
Na zaproszenie dyrekcji największej i najbardziej prestiżowej niepublicznej słoweńskiej szkoły – Instytutu im. Św. Stanisława Kostki (Zavod Svetega Stanislava) w dniu 24 maja br., w galerii reprezentacyjnej szkoły w obecności uczniów, grona pedagogicznego oraz dyrekcji szkoły Ambasada RP w Słowenii zaprezentowała wystawę planszową pt. „Pielgrzymka do gwiazd”, ofiarowaną placówce przez Akademię Kopernikańską.
Wystawa poświęcona jest życiu i dziełu Mikołaja Kopernika. Została zorganizowana w związku z obchodami 550. rocznicy urodzin Astronoma, a jej inauguracja miała miejsce w dniu rocznicy śmierci Kopernika.
Wystawa składa się z jedenastu plansz edukacyjnych prezentujących życie i drogę naukową Mikołaja Kopernika - od jego dzieciństwa, poprzez naukę w Krakowie, podróże studyjne (Bolonia, Rzym, Ferrara, Padwa), aż po różnorodną pracę w służbie państwa i Kościoła - uzupełnionych bogato zdjęciami dokumentalnymi.
Prezentację wystawy poprzedził wykład prof. Bernardy Stenovec, głównej historyczki sztuki liceum klasycznego, która zarysowała postać uczonego na tle dziejów Polski oraz Europy, wskazując m.in. na rangę Krakowskiej Alma Mater w ówczesnej Europie oraz podkreślając pozycję polskiego uniwersytetu dzisiaj. W wykładzie wskazano także na rangę polskiej kultury w Europie, a także znaczenie odkryć oraz zainteresowań naukowych Kopernika nie tylko jako astronoma, lecz również jako matematyka, prawnika, lekarza, dyplomatę, kanonika, kartografa i inżyniera dla rozwoju cywilizacji europejskiej.
W swoim wystąpieniu dyrektor szkoły, Anton Česen główny nacisk położył na bliskość relacji polsko – słoweńskich oraz na znaczenie nauki w kształtowaniu się nowoczesnej Europy.
Ambasador RP Krzysztof Olendzki ze swej strony podkreślił fakt, iż każdy z uczniów ma wszelkie możliwości, by podążać w ślady Mikołaja Kopernika, wskazując na rolę nauk ścisłych oraz etyki w rozwoju cywilizacji europejskiej. Wskazał także na poziom naukowy polskich uczelni. Przypomniał również, iż w swoich wędrówkach naukowych do Włoch Mikołaj Kopernik, jak większość Polaków musiał przemieszczać się przez terytorium Słowenii, a zatem jego związki z tym krajem należy uznać za szczególne. Na koniec zaprezentował uczniom angielskie wydanie Księgi VIII „Tytusa, Romka i A’Tomka” Henryka Jerzego Chmielewskiego, którego 20 egzemplarzy Ambasada przekazała do biblioteki szkoły.
Otwarciu wystawy towarzyszył bogaty program kulturalny. Uczestnicy w inauguracji wystawy usłyszeli F. Chopina w wykonaniu młodej pianistki, uczennicy liceum Nežy Sušnik oraz piosenki „Orion” i „Ziemia tańczy” zaśpiewane przez uczennice II roku liceum pod batutą prof. Marjetki Kozmus.
W rozmowie kierownictwa instytutu z Ambasadorem i Małżonką Joanna Olendzką wspomniano o projektach w których wzięła udział szkoła, w tym „Trzy chóry - jeden głos« we Wrocławiu, oraz o pierwszej wizycie Papieża Jana Pawła II w Słowenii, który 18 maja 1996 odwiewdził Instytut. Podczas wizyty Ambasador Olendzki dokonał wpisu do Księgi Gości.
Wystawa będzie otwarta do 21 czerwca 2024 roku.
Instytutu im. Św. Stanisława Kostki (Zavod Svetega Stanislava) jest uznawany za najbardziej prestiżową słoweńską instytucję edukacyjną. Gromadzi uczniów nie tylko z Lublany, ale także najzdolniejszych młodych ludzi z całej Słowenii, którzy na czas swojej nauki w tej szkole mieszkają w należącym do niej internacie. Z absolwentów Instytutu rekrutują się najlepsi studenci Uniwersytetu Lublańskiego, członkowie elit kraju. Instytut prowadzi bardzo rozległą edukację artystyczną. Jego kierownictwo wychodzi bowiem z założenia, że rozwój kompetencji kreatywnych decyduje o poziomie edukacji.