Wystawa polskich szopek w Słoweńskim Muzeum Etnograficznym w Lublanie
21.11.2023
21 listopada 2023 r. Ambasador RP w Słowenii Krzysztof Olendzki oficjalnie otworzył wystawę Szopki polskie w Słoweńskim Muzeum Etnograficznym w Lublanie. Prezentowane na wystawie szopki pochodzą z różnych regionów Polski i stanowią kolekcję Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
Otwarciu wystawy towarzyszyły wystąpienia Natalii Polenec, dyrektor Słoweńskiego Muzeum Etnograficznego, Małgorzaty Kuneckiej, autorki wystawy, Magdaleny Wróblewskiej, dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz Ambasadora RP w Lublanie Krzysztofa Olendzkiego, który oficjalnie otworzył wystawę mówiąc "/.../ tradycja szopek jest świadectwem odporności polskiej kultury, która przeciwstawia się wiatrom zmian i zawirowań politycznych. W świecie stosunków międzynarodowych dyplomacja kulturalna pełni kluczową rolę. W tym świecie „Szopka Krakowska” staje się cichym dyplomatą, niosącym przesłanie o sztuce, miłości, historii i tradycji polskiej do ludzi na całym świecie."
Wystawa prezentuje prawie 50 szopek z różnych regionów Polski. Na wystawę wybrano szopki reprezentatywne dla poszczególnych regionów Polski począwszy od Śląska poprzez Podhale, Mazowsze, Podlasie aż po Żywiecczyznę. Szczególne miejsce zajmują wyjątkowe w skali świata szopki krakowskie, których tradycja budowy została wpisana na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO w 2018 r. W opisie eksponatów wystawy szczegółowo omówiono inspiracje architektoniczne poszczególnych szopek umieszczając je w kontekście historycznym i kulturowym.
Termin wystawy, którą zainaugurowano w okresie poprzedzającym adwent, przed Świętami Bożego Narodzenia, powoduje wyjątkowe zainteresowanie wystawą, która już cieszy się tłumami zwiedzających. W samym otwarciu wystawy uczestniczyło około 150 osób, w tym licznie reprezentowana Polonia, a o wydarzeniu informowała większość słoweńskich mediów.
W dniu 28 listopada Ambasada zorganizowała zwiedzanie kuratorskie dla dyplomatów rezydujących w Lublanie. Planowane jest także specjalne zwiedzanie kuratorskie dla współmałżonków dyplomatów oraz pracowników słoweńskiego MSZ w styczniu 2024 r. Wystawę szopek polskich w Lublanie można zwiedzać do 28 stycznia 2024 r.
Słoweńska telewizja publiczna planuje przygotowanie obszernego reportażu z wystawy (poza opublikowanym już kilkuminutowym materiałem), który szczegółowo zaprezentuje eksponaty wystawy i polskie tradycje bożonarodzeniowe.
Słoweńskie Muzeum Etnograficzne jest muzeum "o ludziach, dla ludzi" i jest jednym z najchętniej odwiedzanych zarówno przez Słoweńców jak i turystów, dlatego w trakcie trwania wystawy należy spodziewać się tysięcy zwiedzających z Włoch, Austrii, Niemiec oraz Europy Środkowej.
Muzeum to jest instytucją, która przechowuje i prezentuje rozmaite artefakty tożsamości kulturowych, powiązań między przeszłością i teraźniejszością, różne przejawy materialne i niematerialne kultury tradycyjnej i współczesnej, środowiska naturalnego i cywilizacji. Wystawa ma szczególne znaczenie - zorganizowana została z okazji dwóch szczególnych jubileuszy – 100-lecia działalności słoweńskiego muzeum i 135-lecia działalności polskiego muzeum. W opinii obu instytucji jest pierwszym ważnym krokiem w nawiązaniu bliższej współpracy tych instytucji.
Ważniejsze publikacje w mediach:
https://www.dnevnik.si/1043037855
https://www.sta.si/3238054/na-razstavi-poljskih-jaslic-v-sem-tudi-unescove-krakovske
https://www.druzina.si/novice?tag=bozic&page=1
https://megafon.si/kultura-vse/na-razstavi-poljskih-jaslic-v-sem-tudi-unescove-krakovske/